Te shtunen parlamenti pritet te zgjedhe Presidentin e ri te Republikes.

 

Konferenca e kryetareve po diskuton daten dhe oren kur do te mblidhet parlamenti per te zgjedhur kryetarin e ri te shtetit dhe mesohet se raundi i 4 do te zhvillohet ne oren 18.00 te se shtunes.

 

Ne raundin e 4 kushtetuta percakton se per te zgjedhur presidentin mjaftojne 71 vota dhe mazhoranca i ka te gjithe numrat per te zgjehdur kreun e shtetit.

 

 

Burime prane partise socialiste bejne me dije te premten do te mblidhet kryesia e PS per te diskutuar kandidatin per Presidentin e Republikes.

 

 

Paraditen e 4 qershorit do te mblidhet grupi parlamentar socialist i cili do te mbeshtese me firma kandidatin per kreun e shtetit.

 

Ne mesdite kandidati i perzgjedhur nga mazhoranca do te zhvilloje séance degjimore ne komisionin e ligjeve.

 

Dhe pasditen e 4 qershorit deputetet do te zgjedhin kryetarin e ri te shtetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *