Hap prapa për Italinë e Antonio Konte qe ne supermiqesoren e Mynihut u shpartallua nga vendasit e Gjermanisë me rezultatin e thelle 4-1. Ne “Alians Arena” ne nje ndeshje te dominuar per gjate gjithë kohës te zotet e shtëpisë zhbllokuan shifrat me toni Kroos përpara se Gotze te dyfishonte shifrat ne përfundim te pjeses se pare. Hector dhe Ozil nga pika e bardhe e penalltisë thelluan rezultatin ne pjesën e dyte, ndërkohe qe El Sharawy shënoi golin e nderit per Italinë. Nje humbje e papritur ne shtëpi per Anglinë qe vinte nga nje fitore e pabesueshme ne minutën e fundit ne Gjermani. Ne “Uembli”, Hollanda ktheu “Tre Luanet” me kembe ne toke duke fituar 2-1. I pamjaftueshëm goli i Xhemi Vardi per skuadrën e Roy Hoxhson qe u befasua nga rrjetat e Jansen nga pika e bardhe dhe Narsing, duke i dhuruar suksesin tulipanëve. Franca vazhdon serine e rezultateve pozitive duke fituar edhe ndaj Rusisë me rezultatin 4-2. Kante, Zhinjak, Paje dhe Coman autoret e golave per “gjelat”, ndërsa per Rusine u kundërpërgjigjen Kokorin dhe Zhirkov. Humbje per kundërshtarin e kuqezinjve ne finalet e evropianit Zvicrën 0-2 nga Bosnje Hercegovina. Golat per miqtë u shënuan nga Edin Xheko dhe Miralem Pjanic. Ndërkohe, mjaft pozitiv testi për Portugalinë qe fitoi ndaj nje kundërshtari mjaft te forte si Belgjika 2-1, fale golave te Nani dhe Kristiano Ronaldo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *