Subscribe

Pas përfundimeve të punimeve të samiti të BE, Kryeministri Edi Rama, presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri maqedonas Dimitar Kovacevski kanë dalë në një konferencë për shtyp.

 

Kryeministri maqedonas theksoi se Bullgaria ka vendosur që të kthehet në të shkuarën. Mes të tjerash ai tha se po humbet koha për hapjen e negociatave shtuar se; Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria s’mund të jetë i ngecur në këtë situatë.

 

“Diskutuam për çështjen e Ballkanit Perëndimor. Agresioni rus, dhe zgjerimi i BE dhe Ballkanit perëndimor duhet të shihet si prespektikë. Ne shpresën pakënaqësinë e qeverisë. Ka 8 vite që Maqedonia e veriut është kandidate, ndërkohë qenë 2020 KE mori vendimin për nisjen pa kushte të negociatave. Jemi ende këtu dhe s’ka ende negociata. Po humbasim kohë. Maqedonia dhe Shqipëria s’mund të jetë i ngecur në këtë situatë. Bullgaria ka vendosure që të kthehet në të shkuarën.”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.