Ministri I Jashtëm në Detyrë Gent Cakaj është përpaslur me homologun e tij serb Ivica Daçiç.

 

Shkak është bërë çështja e Kosovës, ku Daçiç në fjalën e mbajtur deklaroi se Serbia nuk e njeh si shtet pasi është pjesë e saj.

 

Daçiç tha gjithashtu se ministri i Jashtëm I Kosovës, Behxhet Pacolli nuk duhet të ishte pjesë e Ministerialit të Varshavës.

 

Por teksa Daçiç po përpiqej të largohej, fjalën e ka marrë ministri në detyrë Gent Cakaj I cili ka replikuar me homologun serb.

 

Cakaj në fjalën e mbajtur I kujtoi Daçiç vitet e luftës dhe vuajtjet e popullit kosovar që është detyruar të kalojë në emigrim.

 

“E di që po më dëgjon prandaj po të flas. Fjalimi I Daçiç është një retorikë e shekullit XX dhe totalisht pa vend dhe pa sens. Daçiç ka 28 vite në politikë e unë kam 28 vite jetë. Por për shkak të 28 viteve të tij unë kam 28 vjet refugjatë.”  

 

Pas kësaj replike Daçiç kërkoi të merrte fjalën sërish por nuk u lejua nga drejtuesi Ministerialit.

7 thoughts on “Përplasja/ Cakaj nuk kursehet ndaj Daçiç as në Ministerialin e Varshavës

  1. O duhet me ja ul koken. Daqiqit se po mendon qe sdin. Bota qka na kan ba. Serbet Edhe pse jan hupsa ende. Shpresojn budallenjt se jon msue me genjeshtra me rrembye qdo her teritore duke i perkra Europa shtriga e vjeter

  2. O zoti te ndibhmoft o Cakaj, jr njeri i manqur dhe intelektual, ke nji senc te nivelit perendimor Si ketu ne Suedi ,Paq sshendet dhe heter te gjate
    Ju pershendetje Selman Demiri nga Malmö te Suedis

  3. Bravo Z. Cakaj, vetem ashtu veprohet me shkjaun. Gjdo her kur Shqipetarit i ipet mundesia, duhet ne ket menyre te reagohet ndaj hijenes serboqetenike, direkt dhe pa hezitim, para ter Botes te i trgohet vendi dhe e verteta keti zagari te millosheviqit. Mendoj se Ju dhe Z. Pacolli jeni bere tmerri i ati derri dhe se gjdo nate po Ju shef ne enderr ky sllavoqetenik.

  4. Dacic është truri i Milloseviqit, njëri ndër kriminelët që ka qëndruar në pushtet të krimit dhe krimeve gati, tre dhjetëvjecar. Ky është një vërasës që vetëm në Europë mund të jetoi i lirë se po të ishte në cilin do vend tjetër të botës do ta paguante me kokë cmimin e krimeve që ka bërë në Kosovë, Bosnë, Kroaci dhe Slloveni. Vetëm Europa e pranon këtë mbeturinë të kanibalizmit në konferencat dhe takimet e diplomacisë me erë krimi dhe muti, si ky kriminel. Ky do të mbijetoi në politikën e Millosheviqit, deri sa Europa të këndellet dhe t`i hapë sytë e gjërat e krimit dhe kriminelët t`i ndajë nga politika e paqës. Ky kriminel është dashur që të ketë vendin e tij përkrah kriminelit Karaxhiq, në Hagë dhe të mos shëtis më i lirë në Europë, sepse edhe ajërin e infekton ky kriminel. Gent Cakajt, i uroi shëndet dhe i propozoj që në cdo takim me këtë mbeturinë të mos përdorë më emërin e tij të falcifikuar, por ta quajë me emërin gjenetik dhe real të tij, KRIMINEL. Shqiptarë je atëherë kur armikut ia thua ballë për balë atë që e meriton pa fije hamendje .

  5. Po te kishim kuadro te pergaditur si zotin Cakaj,ne cdo takim do te dilnin koke ulur keta kriminel,sepse e gjithe klika e tanishme ne Serbi,jane po te njejtit,te shekullit te kaluar.
    Keta barbar na ndjeken nga shkollat tona,na burgosen e vrane ,na prune me duare te mbeshtetura per muri,si thote populli ,dy duarte mbi krye.Filluam luften ku edhe ne kete lufte e treguan barbarine e tyre,ku ne pamundesi te ballafaqohen me” Burra” keta krimet me barbare i bene ne gra ,femi, pleq,dhe ne masa te pa mbrojtura,ku bene krime me vrasje ,djgje masive te kufomave ,zhvendosjen e tyre per te mshefur krimin e tyre,e deri te zhdukja e tyre,ku ende nuk e kane guximin me treguar s’paku vend ndodhjen e tyre.Per keto krime keta duhet ti mbajme nepergjegjesi e vemndje gjenerate pas gjenerate, deri sa te ndeshkohet ky gjenocide i pa pare!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *