Presidenti rus Vladimir Putin ka lavdëruar Korenë e Veriut për “mbështetje të vendosur” në luftën e Moskës në Ukrainë, ndërsa u nis për në Phenian të martën për një samit me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un.

Dy liderët u takuan për herë të fundit në shtator në kozmodromin Vostochny në lindjen e largët të Rusisë, por kjo është vizita e parë e Putinit në Phenian që nga viti 2000, shkruan BBC. 

Në një letër të publikuar në mediat shtetërore të Koresë së Veriut, Putin premtoi të ndërtojë sisteme tregtare dhe sigurie me Phenianin “që nuk kontrollohen nga Perëndimi”.

Ai tha se të dy vendet do të vazhdojnë të “kundërshtojnë me vendosmëri” ambiciet perëndimore “për të penguar vendosjen e një rendi botëror të shumëpolarizuar të bazuar në respektin e ndërsjellë për drejtësinë”.

Shtetet e Bashkuara thanë se ishin të shqetësuara për “thellimin e marrëdhënieve midis këtyre dy vendeve”.

Kremlini e ka përshkruar ngjarjen si një “vizitë shtetërore miqësore” ndërsa mediat ruse raportojnë se Putin dhe Kim mund të nënshkruajnë një marrëveshje partneriteti, duke përfshirë çështjet e sigurisë, dhe do të japin deklarata të përbashkëta për mediat.

Parashikohet një paradë në sheshin Kim Il Sung. Putin pritet gjithashtu të shkojë në një koncert dhe të vizitojë Kishën Ortodokse të Trinisë Jetëdhënëse në Phenian, e vetmja kishë ortodokse në Korenë e Veriut.

Putin pritet të mbërrijë me ministrin e tij të ri të mbrojtjes, Andrei Belousov, ndërsa pjesë e delegacionit do të jenë edhe ministri i Jashtëm Sergei Lavrov dhe zëvendëskryeministri Alexander Novak.

Gjatë takimit Me Kim vitin e kaluar, Putin tha se shihte “mundësi” për bashkëpunim ushtarak me Korenë e Veriut, ndërsa zoti Kim i uroi presidentit rus “fitoren” në Ukrainë.

Shtëpia e Bardhë tha se SHBA është e shqetësuar për lidhjet e ngushta midis Rusisë dhe Koresë së Veriut.

“Ne nuk jemi të shqetësuar për udhëtimin” e zotit Putin, u tha gazetarëve të hënën zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby. Ajo që na shqetëson është thellimi i marrëdhënieve mes këtyre dy vendeve.

John Nilsson-Ëright, kreu i programit të Japonisë dhe Koresë në Qendrën për Gjeopolitikën e Universitetit të Kembrixhit, tha se Putin “po forcon lidhjet me partnerin e tij të vjetër të Luftës së Ftohtë” në një përpjekje për të “kundërshtuar çdo sugjerim që SHBA dhe aleatët e saj kanë bërë për të izoluar Moskën”.

“Ai po forcon marrëdhëniet midis regjimeve autoritare në një kohë kur qeveritë demokratike janë në një pozicion mbrojtës, duke u përballur me sfidat globale të sigurisë” në Lindjen e Mesme, Azinë Lindore dhe Ukrainë, shtoi ai.

Në vitin 2000, në fillim të karrierës së tij presidenciale, Putin takoi babanë e Kim, Kim Jong Il, i cili ishte ende lider suprem.

Lidhjet midis dy shteteve janë rritur vitet e fundit, veçanërisht që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia.

Koreja e Veriut ka nevojë për ndihmë me teknologjinë hapësinore pas dështimit të saj të fundit për të vendosur një satelit të dytë spiun në orbitë, si dhe ushqim, karburant dhe valutë të huaj.

Ndërsa Rusia përballet me një mungesë të vazhdueshme armësh në luftën e saj në Ukrainë.

Uashingtoni dhe Seuli kanë akuzuar Phenianin për furnizimin e Moskës me artileri dhe pajisje të tjera, me shumë gjasa në këmbim të ushqimit dhe ndihmës ushtarake dhe teknologjisë. Si Koreja e Veriut ashtu edhe Rusia mohojnë ekzistencën e një marrëveshjeje armësh.

Pas Koresë së Veriut, Putin pritet të vizitojë Vietnamin, një shtet komunist dhe një aleat prej kohësh, ku të dy vendet pritet të diskutojnë çështje të tilla si tregtia./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *