Ambasadorja franceze Christine Vasac nga Korça ka folur në lidhje me vendimin e hapjes së negociatave ku është shprehur se të gjithë po presim vendimin e rëndësishëm.

 

“Nuk dua te fshihem pas gishtit, ju keni ngritur pyetjet per rrugen Europiane. Ju prisni, ne presim te gjithe bashke pergjigjen e rendesishme. Ne nuk dim çfare vendimi do jepet. Ky vendim do merret ne unaminitet. Dije kancelarja Merkel dhe Macron janë takuar në një takim të rëndësishme. Jane pyetje që na shpëtojnë dhe nuk i kapim dot. Është e vërtet qe Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin një vendim për hapjen e negociatave për në BE. Por ka subjekte qe janë po aq të rëndësishëm siç është çeshtja e Brexit. Ku eshte një problem i madh jo vetem për Francën, por gjithë vendet e Europës dhe na intereson të gjithëve. Por ka gjithashtu subjekte të tjera siç është subjekti i evenimeteve në Siri. Është gjithmonë kshu. Aktualiteti vonon mbledhjet e veta. Por dijeni qe dosja e hapjes se negociatave per Shqipërine eshte shumë e rendesishme sepse ne jemi miqesi vjeter me Shqipërine dhe Maqedonine e Veriut.”

 

Ndërkohë kryebashkiaku i Korçës Sotiraq Filo, është shprehur se shpreson që Franca të luajë një rol të rëndësishëm ne kete rruge për Shqipërinë.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *