Me pjesëmarrjen e 26,000 ushtarëve nga 13 vende, Suedia ka nisur stërvitjen e saj më të madhe ushtarake në 25 vjet në tokën e saj, në një kohë kur anëtarësimi i saj në NATO është bllokuar nga Turqia.

“Stërvitjet po zhvillohen në ajër, në tokë dhe në det, në një pjesë të madhe të vendit”, thuhet në një deklaratë të Forcave të Armatosura të vendit.

 

Shkollat ​​e mesme do të vazhdojnë deri më 11 maj dhe do të fokusohen në veri dhe jug të Suedisë, si dhe në ishullin e rëndësishëm strategjik të Gotland. Ushtarë nga SHBA, Britania, Finlanda, Polonia, Norvegjia, Letonia, Lituania, Ukraina, Danimarka, Austria, Gjermania dhe Franca, shumica e këtyre vendeve janë anëtarë të NATO-s marrin pjesë, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Finlanda u bë zyrtarisht anëtarja e 31-të e NATO-s më 4 prill, por kandidatura e Suedisë, e cila duhet të miratohet nga të gjitha vendet e tjera anëtare, përballet me pengesa nga Turqia dhe Hungaria. Kryesisht Turqia fajëson Stokholmin për refuzimin e ekstradimit të dhjetëra kurdëveaktivistë apo individë të akuzuar nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan si të përfshirë në tentativën për grusht shteti të vitit 2016.

 

Diplomatët perëndimorë shpresojnë se presidenti turk do të ndryshojë mendje nëse fiton zgjedhjet muajin e ardhshëm, ose se pasardhësi i tij do t’i japë “dritën jeshile” Suedisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *