22 July 2024

Ndarja nga jeta e Ismail Kadaresë, reagon vajza e Dritëro Agollit: Do mbetet më i gjalli ndër të gjallët!

 Vajza e shkrimtarit Dritëro Agolli, Elona Agolli, disa orë pas homazheve të Ismail Kadaresë ka reaguar në rrjetet e saj sociale për ndarjen nga jeta të gjeniut të letërsisë.

Elona Agolli shprehet se nga sot, Kadare do të prehet në banesën e fundit me kurmin në tokë dhe shpirtin pranë qiellit.

 “Ndoshta do të kishin dashur të prisnin ndryshe të fundmen ditë …njëlloj ashtu siç i madhi Niko Kazanxaqis admironte vdekjen në këmbë, të njëjtë me ushtarët e Pompeut . Apo si ai që përfshihej nga llava e vdiste në këmbë si statujë. Edhe atë ditë që babi nuk më lëshonte duart nga flokët duke i tërhequr si litarë, atë ditë në spitalin me muret gri dhe frymën e kobshme të vdekjes, ai këtë gjë donte të më thonte. Jam e bindur që edhe ai, miku i hershëm dhe i gjithjetshëm i babait tim, ashtu do ta dëshironte.

E sido që të jetë, Ismail Kadare që sot do të prehet në banesën e fundme , me kurmin në tokë , por shpirtin afër qiellit , ashtu siç përherë të mëdhenjtë shkrimtarë e kanë , në jetën tokësore por edhe në atë në amshim , brez pas brezi e shekull pas shekulli , do të mbetet më i gjallë ndër të gjallët , më i ndriçuar ndër të ndriçuarit .

Lamtumirë i adhuruari shkrimtar ! Lamtumirë , për mua , xhaxhi Ismail!”, shkruan Elona Agolli.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Minute pas minute

Website Design Company in BangladeshHigh Risk Solutions Merchant Account Services