Ndahet nga jeta Maurizio Costanzo, një nga personazhet më të njohur të ekranit në Itali ndër dekada.

 

Gazetar, drejtues televiziv, autor, skenarist, Costanzo ishte 84 vjeç.

 

Vdekja e tij ndodhi në klinikën Paideia në Romë, ku u shtrua në spital për një operacion të lehtë. Costanzo shënoi historinë e televizionit italian duke krijuar talk shoë-n më të famshëm dhe jetëgjatë me ” Maurizio Costanzo Show “. 

 

Po ashtu ai ishte edhe tekstshkrues për disa vite.

 

Ndër këngët e shkruara nga Maurizio Costanzo duhet përmendur “Se telephoning” nga Mina.

 

.Karriera e tij filloi në vitin 1956, në moshën vetëm tetëmbëdhjetë vjeç, si reporter lajmesh në nje gazetë romake.

 

Maurizio Costanzo do të mbahet mend edhe si autori i këngëve shumë të njohura . Në vitin 1966 ai  ishte bashkëautor i tekstit të këngës “Se telephoning” , shkruar së bashku me Ghigo De Chiara, me muzikë të Ennio Morricone dhe kënduar nga Mina.

 

Si u bë i famshëm Maurizio Costanzo

Në mesin e viteve ’70 erdhi televizioni dhe me të një popullaritet i madh. Talk-shoë “Bontà loro” në Rai u nis në vitin 1976, i ndjekur nga “Acquario” dhe “Grand’Italia”. Në vitin 1982 ai kaloi në rrjetin Fininvest dhe nisi ” Maurizio Costanzo Show“. Është fillimi i një historie unike në televizionin italian, e cila zgjati 40 vjet. Një mik i gjyqtarit Giovanni Falcone, i ftuar në transmetimet e tij, Costanzo është i angazhuar si burrë dhe gazetar në luftën kundër mafies. Pas vrasjes së Libero Grassi, Costanzo dhe Michele Santoro organizuan një maratonë Rai-Fininvest kundër mafies më 26 shtator 1991. Skena ku Costanzo djeg një bluzë me shkrimin “Mafia made in Italy” është e paharrueshme.

 

Pikërisht ky angazhim i tij duket se është shkaku i një sulmi kundër tij më 14 maj 1993: një Fiat Uno i mbushur me nëntëdhjetë kilogram TNT shpërthen në Romë në via Ruggero Fauro (pranë Teatrit Parioli).

 

Ai dhe partnerja e tij Maria De Filippi shpëtuan për mrekulli.

Ndër programet e tij më të njohura, edhe “Buona Domenica” , transmetimi i së dielës i Canale 5, të cilin e inauguroi në edicionin e parë të vitit 1985 dhe e rifilloi më 1996, duke e drejtuar për dhjetë vjet. Një tjetër format i suksesshëm i kohëve të fundit ka qenë “Intervista”, me krahasime kokë më kokë me përfaqësuesit kryesorë të institucioneve, aktualitetit, politikës dhe argëtimit. Nga Berlusconi te Maradona, nga Pietro Maso te Romina Poëer, intervistat e Costanzo me figurat më të rëndësishme, të dashura apo të diskutueshme, kanë lënë gjurmë.

 

Ai gjithashtu ka shkruar libra të shumtë.

 

Costanzo ka dy fëmijë bilogjike, Camilla dhe Saverio nga martesa e parë me Flaminia Morandi.

 

Gjithashtu ka adoptuar edhe një djalë, Gabriele nga martesa e prezantuesën e famshme italiane Maria de Filipi me të cilën u martua në 1995 e larget pasi më herët kishte pasur edhe disa lidhje të tjera të gjata, fillimisht me Lori Sammartin e më vonë edhe me Simona Izzo apo Marta Flavi./Tgcom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *