Më shumë se 18,000 njerëz janë evakuuar nga Kabuli që kur talebanët pushtuan kryeqytetin e Afganistanit, tha një zyrtar i NATO -s të premten, duke u zotuar të dyfishojë përpjekjet e evakuimit ndërsa shtohen kritikat ndaj trajtimit të krizës nga Perëndimi.

Mijëra njerëz, të dëshpëruar për t’u larguar nga vendi, ende po dynden në aeroport, tha zyrtari, i cili nuk deshi të identifikohej, edhe pse talebanët u kanë bërë thirrje njerëzve pa dokumente legjitime të udhëtimit të kthehen në shtëpi.

Shpejtësia me të cilën talebanët morën Afganistanin ndërsa trupat amerikane dhe trupat e tjera të huaja po përfundonin tërheqjen e tyre befasoi edhe vetë udhëheqësit militantë islamikë dhe ka lënë vakume pushtetit në shumë zona.

Talibanët bënë thirrje për unitet përpara lutjeve të së Premtes, duke u bërë thirrje imamëve që të bindin njerëzit të mos largohen nga Afganistani në mes të kaosit në aeroport, protestave dhe raportimeve të dhunës.

Banorët në Kabul dhe katër qytete të tjera të mëdha thanë se lutjet duket se kanë përfunduar me incidente, megjithëse pjesëmarrja ishte e ulët.

Një dëshmitar i tha agjencisë Reuters se disa njerëz u vranë në qytetin lindor të Asadabadit të enjten kur militantët talebanë qëlluan mbi një turmë që demonstronte besnikërinë e tyre ndaj republikës së rrëzuar afgane, ndërsa talebanët filluan krijimin e një emirati, të qeverisur nga ligji i rreptë islamik.

Kishte shfaqje të ngjashme në dy qytete të tjera – Jalalabad dhe Khost – në lindje, me afganët që përdorën festimet e pavarësisë së kombit nga kontrolli britanik i vitit 1919 për të nxjerrë zemërimin e tyre ndaj marrjes së kontrollin nga talebanët.

Kabuli ka qenë kryesisht i qetë, përveç në dhe përreth aeroportit ku 12 persona janë vrarë që nga e diela, thanë zyrtarët e NATO -s dhe talebanëve.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha në një intervistë për rrjetin NBC News se Shtetet e Bashkuara ishin “të fokusuara ” në “potencialin për një sulm terrorist” nga një grup i tillë si Shteti Islamik gjatë evakuimit./ VOA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *