Për goditjen e veprimtarisë kriminale të armëmbajtjes pa leje, Policia e Elbasanit ka arrestuar dy persona.

 

Në një njoftim për media, blutë bëjnë me dije se në bagazhin e makinës që drejtohej nga 37-vjeçari me iniciale A.Zh janë gjetur një armë kallashnikov dhe një sasi municionesh luftarake. I riu akuzohet për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”;

 

Blutë kanë vënë në pranga edhe shtetasin me iniciale A. K., 32 vjeç, për veprën penale “Moskallëzimi i krimit”.

 

DVP Elbasan/Finalizohet operacioni policor i koduar “Covered”,

 

Kishte fshehur një armë zjarri kallashnikov dhe municion luftarak, në bagazhin e automjetit që drejtonte, arrestohet në flagrancë 37-vjeçari. 

 

Vihet në pranga edhe pasagjeri në automjet, për moskallëzim krimi. 

 

Sekuestrohen arma e zjarrit kallashnikov dhe municioni luftarak.

 

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve, në bashkëpunim me shërbimet e Forcës Operacionale të DVP Elbasan, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërisë në fushën e armëmbajtjes pa leje, bazuar edhe në informacionet e siguruara nga inteligjenca informative për dy shtetas që qarkullonin me armë zjarri, kanë organizuar operacionin policor të koduar “Covered”.    

 

Si rezultat i këtij operacioni, në lagjen “Valas”, Cërrik, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Elbasan, janë kapur në flagrancë dhe janë arrestuar shtetasit: 

 

-A. Zh., 37 vjeç, banues në Berat, për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”;

 

-A. K., 32 vjeç, banues në Berat, për veprën penale “Moskallëzimi i krimit”.

 

Gjatë kontrollit në automjetin me drejtues shtetasin A. Zh. dhe pasagjer shtetasin A. K., shërbimet e Policisë gjetën një armë zjarri kallashnikov dhe një sasi municioni luftarak, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. 

 

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan, për veprime të mëtejshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *