Tetë civilë janë vrarë gjatë evakuimeve nga Irpini, një qark në perëndim të Kievit, që u godit nga granatime të rënda ruse të dielën.

Kështu bëri të ditur kryetari i Irpinit, Oleksandr Markushyn, përmes një deklarate të postuar në Telegram, raporton CNN.

Ai tha se rusët hapën zjarr teksa qytetarët po kalonin një urë.

“Një familje vdiq”, tha ai. “Para syve të mi dy fëmijë të vegjël vdiqën dhe dy të rritur”.

Në videot e publikuara nga vendi i ngjarjes duken civilët duke lëvizur përmes një postblloku para se të ndodhte një shpërthim, që duket se u shkaktua nga një granatë ose mortajë.

“Irpini është në luftë, Irpini nuk është dorëzuar”, tha Markushyn. “Pjesë të Irpinit është e vërtetë se janë nën kontrollin e pushtuesve rusë, por një pjesë e Irpinit po lufton dhe nuk po dorëzohet”.

Markushyn tha se një evakuim tjetër i civilëve do të nisë mëngjesin e së hënës./R.E.L

Leave a Reply

Your email address will not be published.