Subscribe

20 shkurti 1991 ka hyre ne historine e Shqiperise si dita e shembjes se simbolit te diktatures, shtatores se Enver Hoxhes ne qender te Tiranes.

 

Ne 28 vjetorin e kesaj ngjarje, Lulzim Basha, me ane te nje postimi ne rrjetet sociale ka nenvizuar se serish Shqiperia eshte perballe nje sfide te ngjashme.

 

 

28 vite më pas, jemi përballë një sfide të ngjashme. Një regjim antidemokratik, oligarkik, i ardhur në pushtet nga blerja e votave përmes krimit të organizuar, po zhbën ëndrrën e shqiptarëve për Shqipërinë si gjithë Europa. Ndonëse nuk kemi shtatore për të rrëzuar, çdo ditë për ne është 20 shkurt, derisa të shembim sistemin që e mban Shqipërinë peng të krimit dhe korrupsionit duke varfëruar dhe shtypur përditë shqiptarët. Qëllimi ynë është t’i japim atyre një qeveri të njerëzve, për njerëzit dhe nga njerëzit. Vetëm kështu do ecim të sigurt drejt Europës.

 

Me 20 shkurt 1991 mijera qytetar te Tiranes dolen ne rruge per te shembur deiktature. Rrezimi i monumentit te diktatorit i dha fund njehere e mire regjimit me te eger komunist ne Europe.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *