Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Liz Truss premton të shpenzojë të paktën 2.3 miliardë paund (2.6 miliardë dollarë) vitin e ardhshëm për ndihmën ushtarake për të ndihmuar Ukrainën të shmangë pushtimin e presidentit rus Vladimir Putin.

 

Truss ka premtuar se do të arrijë ose tejkalojë mbështetjen rekord të dhënë për trupat “frymëzuese” të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

 

Truss njoftoi mbështetje para se të fluturojë për në Nju Jork, ku do të përdorë një samit të Kombeve të Bashkuara në Shtetet e Bashkuara për të mbledhur mbështetje për të ndihmuar Ukrainën të luftojë Rusinë.

 

Ajo gjithashtu do të kërkojë të mbledhë liderët botërorë për t’i dhënë fund varësisë energjetike të Putinit nga gazi ndërsa ai ‘’mbyll rubinetat në tubacionin Nord Stream 1’’.

 

“Duke mbyllur rubinetat në gazsjellësin Nord Stream, Putini ka dërguar miliona njerëz në Evropë në një dimër më të ftohtë dhe më të vështirë”, tha kryeministrja përpara se të nisej për në Shtetet e Bashkuara.

 

“Shumë jetë, në Ukrainë, në Evropë dhe në mbarë botën, po manipulohen nga varësia ruse nga energjia. Ne duhet të punojmë së bashku për t’i dhënë fund kësaj njëherë e përgjithmonë”, shtoi ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *