Filipinet kanë akuzuar Rojet Bregdetare të Kinës se sillen si “piratë”, duke thënë se personeli i armatosur me thika dhe shtiza hipi në anijet e tyre të furnizimit në Second Thomas Shoal. Ky ishte konfrontimi i fundit në detin e diskutueshëm të Kinës Jugore.

Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, gjenerali Romeo Brawner tha se incidenti ndodhi më 17 qershor, teksa ushtarët filipinas u përpoqën të rifurnizonin marinarët e vendosur në Sierra Madre, shkruan Al Jazeera. 

“Personeli i Rojës Bregdetare Kineze kishte përdorur armë dhe personeli ynë luftoi me duar”, thuhej në një deklaratë.

“Ne ishim më të shumtë në numër por ata ishin të armatosur dhe personeli ynë luftoi me gjithça që kishte”, tha Brawner.

Filipinet thanë se një nga marinarët e tyre u plagos rëndë dhe varkat u dëmtuan.

Brawner tha se roja bregdetare kishte vepruar si piratët.

“Vetëm piratët e bëjnë këtë,” tha ai.

“Vetëm piratët hipin, vjedhin dhe shkatërrojnë anije, pajisje dhe sende.”

Situata në Second Thomas Shoal, e cila shtrihet brenda zonës ekskluzive ekonomike të Filipineve (EEZ) rreth 195 km (121 milje) nga ishulli i Filipineve perëndimore të Palawan, është bërë gjithnjë e më e ngarkuar muajt e fundit me Kinën që përpiqet të ndërpresë misionet e rregullta të Filipineve në Sierra Madre.

Pekini mohoi se personeli i tij kishte vepruar në mënyrë të papërshtatshme.

“Veprimet e zbatimit të ligjit të ndërmarra nga roja bregdetare e Kinës në vendngjarje ishin profesionale dhe të përmbajtura,” tha zëdhënësi Lin Jian në konferencën për shtyp të Ministrisë së Punëve të Jashtme të mërkurën, duke thënë se ata po përpiqeshin të ndalonin një mision rifurnizimi që ishte “ilegal”.

Lin akuzoi Filipinet për dërgimin e materialit ndërtimor dhe “madje armëve dhe municioneve” në anijen e ndryshkur.

“Kina u kërkon Filipineve të ndalojnë menjëherë shkeljen dhe provokimin e saj”, tha Lin.

Kina pretendon pothuajse të gjithë Detin e Kinës Jugore dhe ka vazhduar të ndërtojë ishuj artificialë dhe poste ushtarake, pavarësisht se një gjykatë ndërkombëtare vendosi  se pretendimi i saj “nuk ka bazë ligjore”.

Global Times, një tabloid shtetëror kinez, publikoi të mërkurën foto që tregonin “përgjimin, hipjen, inspektimin dhe dëbimin e anijeve filipinase” nga Roja Bregdetare e Kinës në Second Thomas Shoal.

Një fotografi, e marrë nga ajri, tregonte tre anije kineze duke ndjekur një varkë filipinase.

Ushtria e Filipineve, ndërkohë, ndau videon e saj të incidentit ku shfaqen dy anije kineze që i afrohen një anijeje më të vogël filipinase nga të dyja anët.

Një varkë e tretë kineze u afrua dhe personeli i pajisur me jelekë shpëtimi hipi në anijen e rrethuar. Njëri prej tyre mbante një sëpatë.

Ministria e Jashtme e Filipineve dënoi sjelljen “ilegale dhe agresive” të Kinës, duke vënë në dukje në një deklaratë se po bëhen përpjekje “për të rindërtuar një mjedis të favorshëm për dialog dhe konsultim me Kinën në Detin e Kinës Jugore”.

Ai tha se nuk do të kishte përparim nëse “fjalët e Kinës nuk përputhen me veprimet e saj në ujëra” dhe i kërkoi Pekinit “të veprojë me sinqeritet dhe përgjegjësi”.

Ministria i kërkoi Kinës të respektojë ligjin ndërkombëtar dhe vendimin e vitit 2016.

Sipas Konventës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtën e Detit (UNCLOS), çdo vend ka një ZEE që shtrihet 200 milje detare (rreth 370 km) nga bregu i tyre mbi të cilin ka të drejta sovrane.

Brunei, Malajzia dhe Vietnami pretendojnë gjithashtu pjesë të Detit të Kinës Jugore./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *