Eshte mbyllur ne Limerik te Irlandes International Champions Cup nje ekskluzivitet i Tring me ndeshjen Inter-Selltik. Nje ndeshje e shume pritur per te gjithe tifozet zikalter per te pare debutimin e trajnerit te ri Frank De Boer, por edhe blerjet me te fundit Banega dhe Candreva. Dhe zikalterit kete here nuk i kane zhgenjyer mbeshtetesit e tyre duke treguar se dine te luajne mjaft mire futboll dhe se elementet nuk mungojne ne organike. De Boer ka hedhur qe nga minuta e pare ne fushe Ikardin, Banegen, Eder dhe Perisic ndërkohe qe presioni ka qene i larte per Selltikun me te nisur takimi. Gjithsesi goli ka ardhur ne minute e 45 kur Eder u harrua nga mbrojtësit pas kraheve dhe shenoi me koke ne porten e boshatisur. Kane protestuar skocezet per pozicion jashte loje por nuk ka patur. Ne pjesen e dyte “terfilat me kater flete” jane perpjekur te barazojne, por skuadra e Brendon Roxhers, nuk i ka kualitetet e Interit ne skuader. Kete e tregon minuta e 71 kur Kandreva kishte vetem 10 minuta ne fushen e lojes ku zëvendësoi autorin e golit te pare Eder. Me nje kundërsulm te shpejte e kapen ne befasi mbrojtjen e Selltikut dhe sulmuesi i kombëtares italiane, nuk ka falur me nje top te kaluar mjeshtërisht mbi kokën e portierit. Ky gol i vuri vulen rezultatit qe nuk ndryshoi me deri ne fund. Ndërkohe, per sa i përket turneut, ai u fitua nga Paris Sen Zhermen me 9 pike te plota ne tre ndeshje te luajtura, ndërsa i fundit u rendit Seltik me nje pike te vetme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *