Përrallat e  Davide Pecorelli, italianit mashtrues që inskenoi vdekjen e tij në Pukë duke qëndruar 9 muaj I fshehur, janë të denja për tu krahasuar me romanet e  Gabriel García Márquez , duke qënë se janë të mbushura me  realizëm magjik . Biznesmeni  nga Valtiberina, I cili u zhduk në janar të këtij viti ne Shqiperi, pasi të gjithë besuan se ai djegur në makinën që kishte marrë me qera,  papritmas u shfaq përsëri  në detin Tirren në ujërat e ishullit Montecristo në Itali.

Dhe pikërisht në këtë vend letrar, ai që në Shqipëri u  njeriu që në Shqipëri u cilësua si shkrimtar,  jo vetëm që paska kërkuar thesarin legjendar të Montekristos, por edhe e paska gjetur atë. Po, po thesarin  legjendar të San Mamiliano.

 

 “Tre arka me 250 kilogramë monedha ari të pastër.”

 

Një thesar për ta ndarë me personin që do ta shpëtonte dhe drejtonte. Ky është “prifti që më tregoi vendet e zbulimit”, tha Pecorelli i cili u intervistua nga program I njohur Italian I televionit RAI 1, “La vita in diretta”.

Ai tha se ai tashmë kishte gjetur dy nga tre arkat që përmbanin arin, në Cala Corfù dhe Cala Fortezza. Pastaj, para se të gjurmonte pjesën e tretë të pasurisë (në Cala Maestra), ai u kap nga policia pyjore e cila i dha fund jetës së tij të dytë si  Cristiano , emri me të cilin Pecorelli e quante veten në Shqipëri.

Madje Pecorelli në rrëfimin e tij thotë se kishte pasur me vete, thasë, hartat e ishullit ndërsa monedhat e thesarit I ka lënë në ishull në vende të sigurta.

‘Thesari ishte shumë i rëndë për tu dërguar në brigjet e Toskanës. Megjithatë unë i kam fotografitë dhe i kam dërguar në Prokurorinë e Perugia-s., shtoi Pecorelli.

Por Prokurori, sipas mediave italiane , mohon detajet e dhënë nga biznesmeni Italian, ndonëse pranohet se të njëjtën histori ai ka rrëfyer edhe pranë organit të akuzës.

Pecorelli madhe ka shtuar se kleriku I një kishe në Medjugore te Bosnjës I ka treguar vendin se ku fshihej thesari I Monte Kristos.

Ai ka treguar se ky klerik e ka ndihmuar që të digjte makinën “skoda Fabia” në Pukë të Shqiperise dhe të fuste brenda mjetit të djegur edhe mbetje kockore, që sipas italianit, i kishte siguruar prifti nga Bosnja në një varr masiv.

Duke bërë këtë rrëfim e duke thene se kockat në makinë u lanë nga prifti, Pecorelli shpreson të shpëtojë edhe nga akuza e dëmtimit të varreve që I është ngritur në Shqiperi.

Mirëpo insistimit të organit të akuzës dhe gazetarevete “la vita in diretta” në televizonin Rai 1, për të treguar emrin e priftit, Pecorelli I është pergjigjur:

“Unë kurrë nuk do ta përmend emrin e tij, ai është personi që më shpëtoi jetën ”, tha sërish sipërmarrësi italian./ Burimi: perugiatodai.it

Historia e bujshme dhe kontroverse e italianit Davide Pecorelli që tentoi te niste biznese edhe ne Shqiperi, do te trajtohet edhe ne emisionin e radhes “Naten e mire dhe paç fat” të gazetarit Sokol Bregu, kete te enjte ora 22:30 ne ekranin e Vizion Plus.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *