Subscribe

Një gëzim per tre piket e fitores, por jo per lojën e zhvilluar. Tekniku i Francës është shfaqur i kënaqur, por jo i lumtur pas fitores ne fund te skuadrës se tij ndaj Rumanisë 2-1 ne sfidën hapëse te finaleve te Euro 2016. Pozitiv ne këtë ndeshje ishte rezultati ishte i mendimit tekniku i “gjelave”. Nuk ishte e thjeshte per te fituar pasi Rumania, nuk është nje skuadër e lehte për t’u mundur. Mbi te gjitha ne e dinim se do te shkonte kështu pasi te luash ne sfidën hapëse te nje turneu, nuk është asnjëherë e lehte. Duke folur me ne brendësi per garën, Deshamps u shpreh se është pjesërisht i kënaqur me skuadrën e tij. Ne kishim disa raste, por bëme edhe shume gabime, ndërsa ne disa momente te lojës edhe vuajtëm. Por ne finale te ndeshjes ne bëmë nje loje ultra ofensive, duke u shpërblyer, – përfundoi Deshamps. Ndërkohe ne kampin kundërshtar tekniku Jordanesku ka vlerësuar skuadrën e tij për organizimin dhe disiplinën ndërsa me pak fat ne rastet e Bogdan Stancu nga nje ne çdo pjese edhe mund ta kishin fituar ndeshjen. Momenti i dyshimte per nje faull te Zhiru ndaj portierit Teterushanu ne golin e pare dhe supergoli i Dimitri Paye ndoshta ishin episodet qe përcaktuan fatin e ndeshjes te vlefshme per Grupin A.