Disa foto të rënda të publikuara në media nga morgu i Tiranës nxitën reagimin e Drejtorit të Institutit të Mjekësisë Ligjore, Bledar Xhemali. Duke i quajtur fotot një inskenim, ai pranoi se në ditët kur situata është e rëndë dhe ka shumë viktima, janë të detyruar që trupat e pajetë të lihen në dysheme.

 

“Padyshim që morgu nuk bën asnjë përjashtim në pamundësinë për t’i sistemuar denjësisht të gjitha kufomat në mjediset frigoriferike në dispozicion, kur ka më shumë fatalitete. Kur jemi në pamundësi, ato sistemohen në tavolina, më pas në barela dhe kur ndodh që të jenë më shumë,vendosen me respektin më të madh në dysheme bashkë me sendet vetjake të paketuara, pasi kryhen proceset përkatëse në pritje që t’u dorëzohen familjarëve. Por kurrsesi nuk është rrëmuja e paraqitur në fotot keqdashëse të shpërndara në media. Sendet personale që shoqërojnë trupat, janë veshjet e të ndjerëve, të cilat përbëjnë kujtime të çmuara për familjarët.

 

Ai shtoi se janë njoftuar instuticionet eprore për publikimin e fotove dhe kërkon që autori i fotove të vihet para drejtësisë.

 

Në foto dukeshin trupat e pajetë të pacientëve, të mbuluar dhe të lënë në dysheme.

2 thoughts on “Fotot nga morgu i Tiranës/ Drejtori: Kur jemi në pamundësi, trupat e pajetë lihen në dysheme

 1. Skandal keta qe perdorin te vdekurit per politik dhe per te perfituar nga situata qe ka ren ne gjith Globin turp te ken,
  keta duhen ven mbas hekurave
  Ne te gjith Boten punojsit e shendetesis brohoriten dhe respektohen ne shqiperi akuzohen
  nga keta njerz qe duan te drejtoin shqiperin me dhun
  Me mir me Edi Ramen dhe 50 vjet sesa me keta legena qe nuk po len me pa ber
  Keta njerz te nderuar kerkoin respekt per punen dhe per rrezikun qe jan cdo dit
  Lulezim Basha kerkon te behet Kryeminister i Shqiperis , ky njeri esht njeriu me i pist qe kam degjuar,vjeth dhe vret dhe sot po perdor kollaren e politikes per propogand.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *