Sot është dita e fundit e raundit të 1/16-ave e Euro 2024, që po mbahet në Gjermani. Pas kualifikimeve të skuadrave të para Spanja, Zvicra dhe Anglia, dje Franca dhe Portugalia rezervuan vendin e tyre në çerekfinale, duke lënë jashtë garës përkatësisht Belgjikën dhe Slloveninë.

Të martën do të kompletohet enigma e fazës çerekfinale të kompeticionit. Fillimisht në orën 18:00 Rumania do të përballet me Holandën dhe në orën 21:00 Austria do të luajë kundër Turqisë.

Rumani – Holandë

Në orën 18:00, në “Allianz Arena” të Mynihut, Rumania do të luajë kundër Holandës së fuqishme dhe sigurisht që nuk është favorite, duke qenë se në 14 ndeshjet e fundit ka humbur 10 dhe ka fituar vetëm një, por paraqitjet e saj në grupin e 5-të i kanë dhënë shumë besim për të pretenduar diçka të veçantë.

Nga ana tjetër, “tulipanët” kanë zhgënjyer në ndeshjen e fundit në grup ndaj Austrisë dhe duan të “rikthehen” me një kualifikim që do t’i dërgojë në çerekfinale.

Rumania do të jetë pa të pezulluarin (2 kartona) Nikusor Banku, me Vasile Mogos dhe Deian Sorescu kandidatët kryesorë për ta zëvendësuar, ndërsa nga ana tjetër sulmuesi i skuadrës holandeze, Joshua Zirkze, ka vuajtur ditët e fundit me infeksionin. Në kufirin e kartonëve për Rumaninë janë Burxa, M. Marin, R. Marin dhe Puskas, ndërsa për Holandën Souten dhe Ëirman.

Austri – Turqi

Në orën 22:00 në “Red Bull Arena” në Lajpcig, trajneri i Austrisë, Ralf Ragnik, rikthehet në një stadium ku punonte prej vitesh si teknik i “demave” me synimin për të vazhduar rrugëtimin mbresëlënës e austriakëve drejt top skuadrave të Europës, pasi fituan vendin e parë në grupin e 4-të përpara Francës dhe Holandës.

Por nga ana tjetër edhe Turqia ka një mundësi të madhe për t’u rikthyer pas 16 vitesh në nivelet e larta të futbollit europian.

Anësori i Wolfsburgut, Patrick Wimmer do t’i mungojë Austrisë për shkak të kartonave, me Christoph Baumgartner si zëvendësues të mundshëm, ndërsa nga ana tjetër, Modela do të duhet të gjejë zgjidhje për mungesat e të pezulluarve Tsalkhanoglou dhe Akaidin. Bardaksi rikthehet nga pezullimi dhe do të luajë me Demiralin në prapavijë, ndërsa Ayhan dhe Koksu janë në garë për vendin e Calhanoglou.

Në limitin e kartonëve për Austrinë janë Arnautovic, Baumgartner, Dansho, Kaymer, Embuene, Posse, Querfeld, Weber, ndërsa për Turqinë në listë janë Ayhan, Çakır, Çeli, Güler, Giunok, Koksu, Mülnur, Özkan, Yildiz, Yucek. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *