Opinion nga Stavros Tzimas

 

Qeveria e Mitsotakis njoftoi se, pas marrëveshjeve me Italinë dhe Egjiptin, caktimi i kufijve detarë me Shqipërinë është gjithashtu një synim i Athinës dhe, siç u bë e njohur, Nikos Dendias planifikon të shkojë në Tiranë për diskutimet përkatëse.

 

Kryeministri Rama duket i etur për të zgjidhur çështjen e pazgjidhur, e cila ka mbetur “e ngrirë” që nga viti 2009, por kushtet politike brenda vendit vështirë se do ta lejojnë atë të nënshkruajë një marrëveshje. Për më tepër, Shqipëria ka hyrë në një trajektore zgjedhore, e cila do të zhvillohet në pranverën e ardhshme dhe nuk ka vend për pajtim politik.

 

Tashmë me deklaratën e qeverisë greke për shtrirjen e ujërave territoriale në Jon në 12 milje, të cilën Rama e përshëndeti, opozita shqiptare, së bashku me Presidentin e Republikës, akuzuan qeverinë e tyre se me caktimin e kufijve detarë, po i “shitet deti” grekëve. Debati politik dominohet nga shprehjet “tradhtarë kombëtarë”, kërcënimet për “varje” dhe nga brohorimat për “luftë”.

 

Ironia është se Rama, i cili tani dëshiron një marrëveshje me Greqinë, bllokoi në 2009 paktin detar të nënshkruar nga ministrja e Jashtme e asaj kohe, Dora Bakoyannis dhe udhëheqësi aktual i opozitës, Lulzim Basha. Tani gjërat janë përmbysur. Sot është Rama ai që po kryqëzohet si tradhtar kombëtar nga ata që në 2009 i akuzoi për shitje të interesit kombëtar. Shoqëria shqiptare është sërish në vorbullën e një debati politik dhe në qendër të saj qëndrojnë “Grekët e këqij dhe të pangopur”.

 

Ne e kemi thënë shumë herë: Çdo gjë pozitive që ndodh në marrëdhëniet greko-shqiptare kalon në një klimë mosbesimi. Thirrjet kundër Greqisë në skenën politike shqiptare bëhen edhe fitimprurëse (sjell vota), një “sport kombëtar” ky i nxitur nga propaganda turke.

 

Por edhe në vendin tonë imazhi i shqiptarëve, me përgjegjësinë e një pjese të klasës politike, mbetet i keq. Por kjo nuk po na çon askund. Me Egjiptin dhe Italinë ne përcaktuam kufijtë detarë sepse nuk kishte asnjë pengesë në opinionin publik, por me Shqipërinë….

 

Burimi: Kathimerini

 

Shënim: Autori është një gazetar dhe analist i njohur në Greqi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *