Elon Musk është ngjitur dhe një herë në krye të listës së Forbes si personi më i pasur në SHBA që prej ditës së djeshme, duke zëvendësuar themeluesin e Amazon, Jeff Bezos, i cili kishte marrë pozicionin e tij.

Pasuria e Musk u rrit me rreth 5.5 miliardë dollarë të hënën, duke e vënë atë në një pozicion të fortë ndaj Bezos, pasuria e të cilit u rrit me rreth 450 milionë dollarë, sipas listës së miliarderëve. Kthimi i Musk në krye erdhi pasi aksionet e Tesla u rritën me 6% pasi ajo njoftoi se po rriste çmimin e automjetit të saj elektrik Model Y në disa rajone, një lëvizje që anulon uljet e çmimeve të shpallura më parë.

Forbes tani vlerëson pasurinë totale të Musk në 194 miliardë dollarë dhe Bezos në 193.2 miliardë dollarë.

Sigurisht, njeriu më i pasur në botë është ende Bernard Arnault i LVMH, i cili ka një pasuri prej 234.9 miliardë dollarësh.

Musk humbi vendin nr. 1 në listën e njerëzve më të pasur në SHBA ndaj Bezos për herë të tretë në mars javën e kaluar, kur aksionet e Tesla ranë në nivelin më të ulët në 10 muaj nën 170 dollarë pasi analistët e Wells Fargo e quajtën kompaninë e automjeteve elektrike të Musk. “Kompania e rritjes pa rritje.” /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *