Gola kuqezi ne javën e 25 te kampionatit kroat te futbollit. Ne një derbi shqiptaresh, Rijeka mundi 2-1 RNK Split ne fushën e këtyre te fundit, duke mbajtur te njëjtin ritëm me kryesuesit e dinamos se Zagrebit ne renditjen e përgjithshme. Heroi i miqve ishte Bekim Balaj, qe i dha tre piket e çmuara skuadrës se tij edhe pse mes drithërimash për shkak te kartonit te kuq, ndërsa per vendasit golin provizor e shënoi Amir Rrahmani. Rijeka kaloi e para ne avantazh ne minutën e 32 me Gavranovic, por ne fund in e pjesës se pare ish-mbrojtësi i Partizanit barazoi shifrat e takimit. Per Amir Rahmani, nje titullar i padiskutueshëm ky ishte goli i pare me skuadrën kroate. Ndërkohe Balaj u fut ne minutën e 62 si zëvendësues dhe 11 minuta me vone kaloi përsëri ne epërsi Rijeken. Ne minutën e 75, pas dy kartonëve te verdhe automatikisht e kuqe, gjyqtari e nxori nga loja shkodranin, por gjithsesi Rijeka u largua me tre piket e plota nga Spliti. Per sulmuesin Balaj, ky ishte goli i 8 ne kampionat për kete sezon me fanellën e Rijekes. Ndërkohe ne takimin tjetër ne radhët e Lokomotivës se Zagrebit qe humbi përballe Zaprezic luajtën per 90 minuta dy shqiptaret Prenga dhe Grezda, ndërsa Çekiçi u fut ne pjesën e dyte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *