Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas dhënies së çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke, I cili njihet si një nga figurat që ka mbrojtur Slobodan Millosheviç.

 

Në një postim në Twitter, kreu I qeverisë shprehet se kjo është një zgjedhje e turpshme e Akademisë suedeze.

 

“Kurrë nuk kam menduar se do të ndjeja të vjella për shkak të Çmimit Nobel. Por paturpësia po bëhet pjesë normale e botës që jetojmë. Fituesi i çmimit Nobel për Letërsinë është një zgjedhje e turpshme e Akademisë Suedeze. Nuk mundet që të jemi kaq të mpirë ndaj racizmit  dhe gjenocidit.”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *