Bufon ka vendosur të varë “dorezat në gozhdë” njëherë e përgjithshme.

 

Njeri prej portiereve më të mirë nmë hujstorine e futbolloit, i jep fund karrieres futbollistike në një moshë goxha madhore.

 

Xhanluixhi Bufon është 45-vjec dhe pas disa muajsh reflektimi ka vendosur të mos jetë më pjesë e Parmes në serie B Aty nisi aty përfundoi për Xhixhin, emblemen e portës në Itali dhe jo vetëm.

 

Karrierë e pabesueshme e niveleve shumë të larta, që vështirë se mund të imitohet nga kurrkush.

 

Shifrat flasin më shumë se cdo gjë tjetër.

 

28 sezone si protagonist, 8 prej të cilëve me fanellën e parmes (nga 1995 në 2001 fillimisht dhe më pas nga 2021 në 2023), 19 sezone me atë të Juventusit (2001-2018 dhe 2019-202 ) dhe një me atë të Paris Saint Germain (2018-19).

 

Portier që ka luajtur më shumë se 900 ndeshje si profesionist, e në më shumë se 400 prej tyre nuk ka pësuar gol.

Ai ka fituar kampionate e trofe të tjerë  kombëtar e ndërkombëtar në nivel ekipesh. Vetëm sa për ti cituar disa prej tyre. Lojtari me më shumë ndeshje të luajtura në serie A, 10 herë fitues I kampionatit rekordmen edhe në këtë rast, sikurse portiere me më shumë minuta pa pësuar gol, plot 974.

 

 

qershia mbi torte e karrierës së tij është kupa e botës me Italinë në 2006.

I vetme peng ne karrierën e lavdishme është champions league, që I shkoi afer me Juventusin në dy finale por nuk ia doli dot mbane.

 

 

. Pas daljes në pension si lojtar, Xhixhi Bufon pritet të nisë një tjetër jetë sportive,. Ai do të bëhet kreu i delegacionit të kombëtares italiane  të futbollit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *