Partia Laburiste ka shënuar një fitore të thellë në zgjedhjet parlamentare të së enjtes. Ata kanë fituar 326 vende, numri vendimtar që u siguron atyre një shumicë parlamentare dhe siguron që Keir Starmer të bëhet kryeministër në orët e ardhshme.

Kryeministri në largim dhe kreu i Partisë Konservatore Rishi Sunak pranoi humbjen, duke thënë: “Më vjen keq”.

“Partia Laburiste ka fituar këto zgjedhje të përgjithshme,” tha Sunak, duke shtuar se ai kishte telefonuar Starmer për ta uruar atë dhe për të pranuar rezultatin e zgjedhjeve.

Ky moment shënon fundin e një epoke dhe fillimin e një epoke tjetër; Konservatorët kanë qeverisur Britaninë për 14 vjet, por laburistët i kanë rrëzuar ata nga pushteti për herë të parë që nga viti 1997.

Pesë vjet më parë, kur konservatorët fituan një shumicë dërrmuese, ky moment do të dukej i paimagjinueshëm.

Laburistët janë në rrugën e duhur drejt një shumice të madhe që do ta bëjë Starmer një kryeministër të fuqishëm. Ai do të udhëtojë në Buckingham Palace të premten për të marrë zyrtarisht kontrollin e vendit. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *