Pas orës 02:00 të mesnatës, kufiri mes Turqisë dhe Sirisë u godit nga një tërmet i fuqishëm.

 

Bilanci deri tani është tragjik.

 

Rreth 600 persona kanë humbur jetën, sipas raportimeve të mediave vendase, ndërsa mbi 3 mijë të tjera kanë mbetur të plagosur.

 

Kërkimet vijojnë akoma për të nxjerrë njerëzit nga rrënojat.

 

Turqia ka shpallur gjendjen e emergjencës dhe ka kërkuar ndihmë nga aleatët ndërkombëtarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *