Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez  njoftoi të mërkurën në një letër të botuar në X se ai po shqyrton mundësinë e dorëheqjes pasi u bë e ditur se një hetim paraprak ishte nisur kundër gruas së tij për korrupsion.

“Më duhet të ndalem dhe të mendoj” në mënyrë që të vendos, thotë ai, “nëse duhet të vazhdoj si kreu i qeverisë apo të heq dorë nga ky nder,” shkruan Sanchez.

Lexo edhe :

Related Posts

Kryeministri spanjoll synon të shpallë vendimin e tij të hënën dhe do të pezullojë aktivitetet e tij deri atëherë.

Hetimi ndaj Begonia Gometh për korrupsion filloi më 16 prill pas një padie nga shoqata Manos limpias (Duart e Pastra), e cila besohet të jetë pranë së djathtës ekstreme.

Sipas faqes së lajmeve në internet El Confidencial, e cila zbuloi informacionin, hetimi paraprak ka të bëjë me marrëdhëniet e Gomet me kompanitë private që kanë marrë ndihmë shtetërore gjatë krizës Covid-19 ose kanë nënshkruar kontrata me shtetin, ndërsa burri i saj ishte në krye të qeverisë.

Hetuesit janë veçanërisht të interesuar për lidhjet e saj me grupin spanjoll të udhëtimit Globalia, i cili zotëron Air Europa, në një kohë kur kjo e fundit ishte në bisedime me qeverinë për të siguruar ndihmë pas një rënie të madhe të trafikut ajror të shkaktuar nga kriza shëndetësore.

Në atë kohë, Begonia Gometh drejtoi Qendrën e Afrikës IE, një institucion i lidhur me shkollën e biznesit të Universitetit të Madridit IE, një pozicion që ajo la në vitin 2022.

Sipas El Confidencial, IE Africa Center “kishte nënshkruar një marrëveshje sponsorizimi me Globalia në vitin 2020” dhe Begonia Gomet kishte marrë pjesë në “një takim privat me CEO të saj Javier Intaglco në një kohë kur Globalia po negocionte planin e saj të shpëtimit prej miliona dollarësh euro me qeverinë”.

Ky plan lejoi dhënien e 475 milionë eurove për Air Europa në nëntor 2020.

Në një pyetje të bërë të mërkurën në Parlament, Pedro Sánchez tha se ka besim te Drejtësia.

“Një ditë si kjo e sotmja, pas lajmeve që kam dëgjuar, megjithatë besoj ende në drejtësinë e vendit tim”, ka komentuar ai.

Pas zbulimeve të para të shtypit për këtë rast, e djathta spanjolle shumëfishoi kritikat ndaj kryeministrit .

Njoftimi i nisjes së hetimit është “mjaft i rëndësishëm që kreu i qeverisë t’i japë shpjegime spanjollëve”, u tha gazetarëve Esther Munioth, një anëtare e ekzekutivit të Partisë Popullore të krahut të djathtë (PP).

Manos Limpias, i themeluar në vitin 1995, ka ngritur shumë padi në vitet e fundit dhe ka qenë paditës civil në disa procese korrupsioni./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *