Opozita i cileson te papranueshme ndryshimet kushtetuese te votuara sot ne parlament. Lideri i opozites Basha akuzoi kryeministrin Rama se me votimin ne parlament shkeli ligjin e kushtetuten si dhe konsensusin e arritur per reformen zgjedhore.

LULZIM BASHA

KRYETAR I PD

Ndryshimet e njëanshme pa konsensus me opozitën dhe në shkelje të marrëveshjes së 5 qershorit dhe 14 janarit janë të papranueshme, nuk janë të detyrueshme për Opozitën, dhe aq më pak për qytetarët.

Sipas opozites vendimi i parlamentit per te hequr koalicionet tregon vetem friken e kesaj mazhorance nga zgjedhjet.

Akti i sotëm sot është treguesi i fundit se Edi Rama e di që koha e tij po mbaron. Ai e ka humbur besimin e shqiptarëve dhe e vetmja që i ka mbetur, është të përpiqet sërish ta manipulojë sistemin, duke menduar se mund të zgjasë agoninë e pushtetit e tij të rrënuar.

Lideri i opozites Basha eshte treguar i kujdesshem ne reagimin e tij, ai nuk e ka zeruar marreveshjen e 5 qershorit pavaresisht veprimeve te partise socialiste; duke pervijuar vetem nje rruge per opoziten ate te gares dhe perpjekjes per te fituar zgjedhjet e ardhshme.

 Atyre që kërcënojnë të na kthejnë në të shkuarën e partisë-shtet, ne do t’u tregojmë se nuk ka më kthim pas. Prandaj, ne do të vazhdojmë betejën për të mbrojtur demokracinë, për të mbrojtur votën e lirë, dhe për të fituar zgjedhjet bashkë me shqiptarët.

Sipas Bashës asnje nuk e ndal rotacionin pranveren e ardhshme.

Makinacionet e kryeministrit në ikje, që ka frikë të përballet me qytetarët, nuk kanë për ta ndalur rotacionin politik. Ndryshimi është i pashmangshëm.

Nga ana tjeter kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e beri te qarte se opozita do vazhdoje te jete pjese e keshillit politik.

MONIKA KRYEMADHI

KRYETARE  E LSI

Sigurisht që do të jemi pjesë e Këshillit Politik. Ai është një institucion i kërkuar nga BE për të krijuar mundësi dhe për t’i krijuar hapësira sa më shumë mundësi për të qenë pjesë e BE. Vendimet, që sot Edi Rama bashkë me viktimat e tij nuk bënë gjë tjetër veç se izoluan Shqipërinë dhe shqiptarët dhe ju bëj thirrje të gjithë shqiptarëve që vendimi që Edi Rama ka bërë sot në parlament po ju a shqipëroj”.

Opozita kundershtoi ashper ndryshimet kushtetuese, duke propozuar hapjen e plote te listave  te kandidateve per deputet dhe ruajtjen e koalicioneve por kerkesa e saj u refuzua duke shenuar rastin e pare prej vitit 2007 qe kushtetuta ndryshon pa konsensusin e PD.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *