Prokurori I Sarandës Sali Hasa dhe 6 zyrtarësh të tjerë në këtë qytet, janë arrestuar nën akuzën e korrupsionit pasiv.

Pramngosja e prokurorit është bërë nga forcat e ndërhyrjes së shpejtë, me urdhër të  prokurisë së posacme kundër korrupsionit dhe krimit të organizaur, SPAK. Urdhri për arrestimin ka ardhur pasi janë siguruar prova të mjaftueshme pas një hetimi të gjatë.

Në pranga kanë rënë edhe një ofircer I policisë gjyqësore, një arbitër I ndeshjeve të futbollit si dhe një zyrtar I klubit sportiv Permeti, nën akzuën e përcaktimit të rezultateve sportive.

Gjithshka nisi pas një hetimi të kryer ngha prokuroria për goditjen e një grupi kriminal që merej me trafikimin e lëndeve narkotike.

Pas përgjigjmeve ka rezultuar se prokurori Hasa dyshohet se është pëfshirë në një rast korrupsioni, pasi kishte dijeni për fiksimin e rezultatit të një ndeshjeje mes Përmetit dhe Selenicës.

Permeti duhet te fitonte 1 me 0 me penallti dhe ne fund ashtu ndodhi. Kjo eshte arsye perse ne pranga perfundoi gjyqtari i futbollit Qerim Ruci dhe zyrtari i ekipit te Permetit Bledar Hajredini.

Ky rast tregon ne fakt, nje realitet te hidhur te futbollit shqiptar qe zbulohet ne menyre krejtesisht se rastesishme dhe pa iniciativa konkrete nga organet ligjzbatuese.

Po ashtu, procat dhe përgjimet e tjera zbuluan se prokurori dhe oficeri I policisë gjyqësore cliruan nga akuzat dy persona të akuzuar për plagosje me thikë si dhe vjedhje me dhunë, në këmbim të rryshfetit.

Pas arrstimit forcat e FNSH kanë kryer kontrolle edhe në banesat e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *