Barcelona dhe Real nuk shkuan me shume se barazimi ne klasiken e vlefshme per gjysmefinalen e pare te Copa del Rey . 1-1 ne Kamp Nou   nje rezultat qe ne leter duket sikur favorizon Realin por jo kur perballe ka nje ekip si Barcelona .

Valverde dhe Solari zbriten ne fushe me formacionin me te mire pervec Mesit dhe Bale per arsye demtimi dhe zgjedhje teknike .

Pavarasisht kesaj klasikja e Spanjes nuk ishte aspak ne tone te uleta por perkundrazi . Ne minuten e 6 fale treshes ofensive , Reali shokoi te pranishmit ne Kamp Nou kur kaloi ne avantazh me talentin Lukas Vasquez . Nje skuader qe priste me durim kundershtarin  duke kundersulmuar furishem kjo edhe fale treshes Benzema , Vinicius , Lucas Vasquez.

Barcelona vetem pas 20 minutash loje arriti te vere rregull ne idete e saj me Malcom qe arriti te fitonte duelin me Marcelo . Nga nje goditje e tij lindi edhe traversa e Rakitic rasti me I mire per te zotet e shtepise nderkohe qe ishte pikerisht ai qe barazoi shifrat ne minuten e 57 .

Sigurisht nje aksion me forca te shumta ne gjuajtje e Alba  dhe perpjekjen e Navas , shtylla e Suarez dhe i sapo futuri ne fushe Mesi brenda trajektores I ftohte per te arritur nje zgjidhje te brendshme .

Me futjen ne fushe te numrit 10 dhe Vidal, Barcelona ne nje finale me ritme te larta per te bere me te kujdeshme skemen ne fund .

Ne te kundert Real u mundua te kunderpergjigjej dhe ne  nje rast mund te kishte kaluar ne avantazh me Gareth Bale . 1 -1 rezultati perfundimtar gjithcka pritet te zgjidhet  te marten e 27 shkurtit ne Santiago Bernabeu .