Subscribe

Policia e Tiranës ka dalë me reagimin zyrtar lidhur me katër zyrtarët e Universitetit Bujqësor të Tiranës, arrestuar ditën e sotme.

 

Përmes një njoftimi për media, policia bën me dije se operacioni i koduar “Tenderat” është kryer nga nga Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik e Finaciar në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë .

 

Sipas bluve, katër zyrtarët  në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në role të ndryshme, paracaktonin fituesin e tenderave, kryenin hyrje dhe dalje fiktive të mallrave në magazina, duke shpërdoruar detyrën.

 

Puna po vijon edhe për identifikimin e personave të tjerë, të përfshirë në këtë aferë.

 

Tiranë

 

Finalizohet, pas një hetimi proaktiv disamujor, operacioni policor i koduar “Tenderat”

 

Operacioni nga Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik e Finaciar në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë .

 

Vihen në pranga 4 punonjës të Universitetit Buqësor të Tiranës, për abuzim me disa tendera.

 

Në kuadër të luftës kundër krimit të organizuar dhe Korrupsionit, Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike e Financiare në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, pas një pune të mirëfilltë hetimore disamujore  finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Tenderat”.

 

Si rezultat i operacionit u bë ekzekutimi i masave të sigurisë “Arrest në burg” për shtetasit:

 

– A. R., 62 vjeç, me detyrë Drejtor i Fermës Didaktike Eksperimentale në Universitetin Bujqësor Tiranë;

 

– T. B., me detyrë Përgjegjës i Sektorit të Bujqësisë;

 

– R. S., 59 vjeç, me detyrë specialist i Sektorit të Bujqësisë;

 

– A. M., 64 vjeç, me detyrë magazinier në magazinën qendrore në Universitetin Bujqësor Tiranë.

 

Këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në role të ndryshme, paracaktonin fituesin e tenderave, kryenin hyrje dhe dalje fiktive të mallrave në magazina, duke shpërdoruar detyrën.

 

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan një automjet në pronësi të shtetasit A. R. dhe 5 aparate celulare.

 

Vijon puna për identifikimin e personave të tjerë të impikuar në këtë aktivitet kriminal.

 

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *