Kur bota hodhi sytë drejt Azisë për shembuj të suksesshëm në trajtimin e shpërthimit të koronavirusit, shumë vëmendje dhe iu kushtuan Koresë së Jugut, Tajvanit dhe Hong Kong-ut.

Por ka një histori suksesi të anashkaluar – Vietnami. Vendi me 97 milionë banorë nuk ka raportuar një vdekje të vetme të lidhur me koronavirusin dhe të shtunën pati vetëm 328 raste të konfirmuara, megjithë miliona vizitorë kinezë që ka çdo vit.

Kjo është e gjitha më e jashtëzakonshme duke marrë parasysh që Vietnami është një vend me të ardhura të mesme të ulëta, me një sistem jo shumë të përparuar shëndetësor. Ajo ka vetëm 8 mjekë për çdo 10,000 njerëz, një e treta e raportit në Korenë e Jugut, sipas Bankës Botërore.

Pas një mbyllje tre-javore në mbarë vendin, Vietnami hoqi rregullat e distancimit social në fund të prillit. Nuk ka raportuar asnjë infeksion lokal për më shumë se 40 ditë. Bizneset dhe shkollat ​​janë rihapur dhe jeta gradualisht po kthehet në normalitet.

Për skeptikët, numrat zyrtarë të Vietnamit mund të duken shumë të mirë për të qenë të vërtetë. Por Guy Thwaites, një mjek i sëmundjes infektive që punon në një nga spitalet kryesore të caktuar nga qeveria vendase për të trajtuar pacientët COVID-19, tha që numrat përputheshin me realitetin në terren.

“Unë shkoj në reparte çdo ditë, i di rastet, e di se nuk ka pasur vdekje”, tha Thwaites.

Atëherë, si ia doli Vietnami? Përgjigja, sipas ekspertëve të shëndetit publik, qëndron në një kombinim faktorësh, nga reagimi i shpejtë i qeverisë, reagimi i hershëm për të parandaluar përhapjen e saj, deri te gjurmimi i rreptë i kontakteve dhe karantinimit dhe komunikimit efektiv publik.

Vietnami filloi përgatitjet për një shpërthim koronavirusi disa javë para se të zbulohej rasti i tij i parë.

Në atë kohë, autoritetet kineze dhe Organizata Botërore e Shëndetit kishin bindje që nuk kishte prova të qarta për transmetimin nga njeriu në njeri.

“Ne nuk prisnim vetëm udhëzime nga OBSH. Ne përdorëm të dhënat që mblodhëm nga jashtë dhe brenda vendit dhe vendosëm të marrin veprime herët”, tha Pham Quang Thai, nënkryetari i Departamentit të Kontrollit të Infeksioneve në Institutin Kombëtar të Higjienës dhe Epidemiologjisë në Hanoi.

Deri në fillim të janarit, kontrolli i temperaturës kryhej për njerëzit që vinin nga Ëuhan në aeroportin ndërkombëtar të Hanoi.

Udhëtarët që kishin ethe ishin të izoluar dhe të monitoruar nga afër.

Nga mesi i janarit, Zëvendës Kryeministri Vu Duc Dam urdhëroi për masa drastike për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Më 23 janar, Vietnami konfirmoi dy rastet e para të koronavirusit. Të nesërmen, u anuluan të gjitha fluturimet drejt dhe nga Wuhan.

Më 1 shkurt, Vietnami shpalli një epidemi kombëtare, me vetëm gjashtë raste të konfirmuara të regjistruara në të gjithë vendin. Të gjitha fluturimet midis Vietnamit dhe Kinës u ndërprenë.

Gjatë muajit, kufizimet e udhëtimit, karantinat për të mbërriturit dhe pezullimet e vizave u zgjeruan, pasi koronavirusi u përhap përtej Kinës në vende si Koreja e Jugut, Irani dhe Italia. Vietnami përfundimisht pezulloi hyrjen për të gjithë të huajt në fund të marsit.

Thwaites tha se shpejtësia e përgjigjes së Vietnamit ishte arsyeja kryesore e suksesit të tij.

“Veprimet e tyre në fund të janarit dhe në fillim të shkurtit ishin shumë përpara shumë vendeve të tjera. Dhe kjo ishte jashtëzakonisht e dobishme … që ata të mund të mbanin kontrollin”, tha ai.

Vietnami përdori strategji edhe testimin masiv. Kur spitali Bach Mai në Hanoi, një nga spitalet më të mëdha në Vietnam, u bë një pikë e nxehtë koronavirusi me dhjetëra raste në mars, autoritetet gjurmuan gati 100,000 njerëz në lidhje me spitalin, përfshirë mjekë, pacientë, etj. vizitorët dhe kontaktet e tyre të ngushta.Autoritetet gjithashtu testuan më shumë se 15,000 njerëz të lidhur me spitalet, përfshirë 1.000 punonjës të kujdesit shëndetësor.

Që nga 1 maj, rreth 70,000 njerëz ishin karantinuar në objektet e qeverisë së Vietnamit, ndërsa rreth 140,000 kishin kaluar izolimin në shtëpi ose në hotele. Këto ishin rezultatet e një studimi.

Studimi zbuloi gjithashtu se në 270 pacientët e parë të vendit Covid-19, 43 përqind ishin raste asimptomatike, që nxjerr në pah vlerën e gjurmimit të rreptë të kontaktit dhe karantinës.

Nëse autoritetet nuk do të kishin kërkuar me aktivitet njerëz me rreziqe nga infeksioni, virusi mund të ishte përhapur në heshtje në bashkësi ditë përpara se të zbulohej.

Një rol të rëndësishëm ka luajtur edhe komunikimi. Që nga fillimi, qeveria vietnameze ka komunikuar qartë me publikun për shpërthimin.

Uebfaqe të dedikuara, linja telefonike dhe aplikacione telefonike u krijuan për të azhurnuar publikun mbi situatat e fundit të shpërthimit dhe këshillat mjekësore. Ministria e shëndetësisë gjithashtu dërgonte rregullisht mesazhe tek qytetarët për t’i kujtuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *