Teherani u ka bërë thirrje vendeve perëndimore që të “vlerësojnë përmbajtjen e Iranit” ndaj Izraelit, pasi Irani  sulmoi vendin të shtunën si hakmarrje për një sulm vdekjeprurës në konsullatën e tij në Damask, Siri.

Irani lëshoi ​​më shumë se 300 dronë dhe raketa drejt Izraelit, por rreth 99% prej tyre u kapën, thanë zyrtarët izraelitë që atëherë.

Lexo edhe :

Related Posts

“Në vend që të bëjnë akuza kundër Iranit, vendet [perëndimore] duhet të fajësojnë veten dhe t’i përgjigjen opinionit publik për masat që kanë marrë kundër … krimeve të luftës të kryera nga Izraeli në luftën  në Gaza”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme iraniane Nasser Kanani. më herët.

Kanani shtoi se vendet perëndimore “duhet të vlerësojnë përmbajtjen e Iranit gjatë muajve të  fundit”.

Izraeli u sulmua nga një valë dronësh dhe raketash në sulmet e para të drejtpërdrejta të Iranit në territorin e tij Sulmi përfshiu më shumë se 300 dronë dhe raketa – shumica dërrmuese u kapën , tha ushtria izraelite.

Një raketë balistike goditi bazën ajrore Nevatim në jug të vendit, duke shkaktuar dëme të vogla, thanë zyrtarët Irani tha se sulmi ishte një përgjigje ndaj një sulmi vdekjeprurës në një kompleks diplomatik iranian në Siri në fillim të këtij muaji

Teherani paralajmëroi gjithashtu nëse Izraeli hakmerret, përgjigja e tij e ardhshme do të jetë  më e madhe. Kryeministri Benjamin Netanyahu mblodhi një kabinet lufte për të diskutuar sulmin, i cili u dënua  nga liderët globalë duke përfshirë presidentin e SHBA Joe Biden, kryeministrin britanik Rishi Sunak dhe Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së.

Presidenti i SHBA ka organizuar një takim online të liderëve të G7, ndërsa Shtëpia e Bardhë ka këmbëngulur se nuk dëshiron të shohë përshkallëzimin e krizës në Lindjen e Mesme./vizionplus.tv/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *