Greqia dhe Shqipëria u përballën me ditë të vështira si pasojë e përhapjes në përmasa të frikshme të flakëve. Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka bërë një krahasim mes dy kryeministrave, Edi Ramës dhe Mitsotakis.

 

Për demokratin, kryeministri grek është parë në terren, me njerëzit afër flakëve dhe duke i ardhur në ndihmë, madje ka kërkuar edhe falje për katastrofën natyrore në Evia dhe Atikë.

 

Sa i përket Ramës, ai u shpreh se kreu i qeverisë jo vetëm që nuk shfaq ide konkrete, por injoron edhe ndihmën e ofruar nga Kosova.

 

Postimi i plotë:

Per te kuptuar diferencen midis demokracise e pergjegjeshmerise, perballe autokracise e arrogances qeverisese shqiptare.

1– Greqia, partnere e mike u mbullua nga zjarret ne terenet masive pyjore.
Kryeministri Mitsotakis me Qeverine e tij, u cfaq kudo ne terren, ne drejtim, me njerezit, afer flakeve, i thjeshte, i qete ne pamje, dialogues edhe kur e akuzonin.
U cfaq edhe ne kordinim me partneret e huaj, falenderues me strukturat nderkombetare mbeshtetese.
U identifikuan edhe piromane, qe pa dyshim do ndeshkohen, por asnjehere nuk akuzoi opoziten si kriminele e shkaktare, por perkundrazi pranoi kritikat, u perpoq te identifikoi problemet reale, dobesite e shtetit e masat e mangeta, kerkoi falje publike per ato, u perpoq per t’i korregjuar sa me shpejt.

Dhe dje ai deklaroi se “zonave te demtuara u anullohen te gjitha detyrimet fiskale dhe menjehere do te filloje rindertimi i plote me financimet e shtetit ”, pervec perballimit te problemeve sociale, shendetesore etj, te krijuara.

2–Po ne Shqiperi, ku po digjet edhe ajo pak qe ka mbetur per tu djegur!
Arogance kryeministeriale e qeverisese, akuza e kercenime histerike mbi opoziten, sikur dikush nga ne te kishte dale me zjarr ne dore, vetem per te fshehur realitetin tragjik ku e ka cuar ky rregjim vendin tone.
Asnje pranim pergjegjesie per katastrofen, ide konkrete, asnje mangesi e pranuar, megjithese u percaktuam si shteti me i pa pregatitur ne Kontinent.
Ofendime e perbuzje edhe ndaj mbeshtetjes dinjitoze e te mire organizuar nga Kosova, ndoshta sepse keshtu mund te merakosej Vucic dhe i hiqej nje tjeter “gjethe fiku” atij projektit serb te “Jugosllavise se Re”, i cili konfirmoi perseri ate qe dihet, se paku kotesine e demagogjine e tij.

Sa per masat rindertuese, kompensuese apo lehtesuese ekonomike, sociale, shendetesore, as qe behet fjale nga kjo Qeveri e ky Kryeminister.
Njelloj kjo si dhe me rimbursimet per shpenzimet e mjekimit Covid!
Keto jane disa nga diferencat madhore, qe ndajne boten demokratike me autokracite e rrezikeshme e perbuzese ndaj qytetareve.

Ka ardhur koha qe shqiptaret duhet te vendosin se ciles “bote” do t’i perkasin perfundimisht, Perendimit apo Lindjes.
Askush tjeter pervec tyre nuk mund ta beje kete!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *