Kombëtarja shqiptare ka përfunduar ëndrrën e saj Evropiane. Në ndeshjen më të rëndësishme të saj edhe pse një ndeshje heroike kuqezinjtë u mundën vetëm në fundin e takimit falë një keqkuptimi në prapavijë. Në Stamboll skuadra e Edi Rejës u mund me rezultatin 1-0, shifra që nuk kordinuan me lojën e mirë që u zhvillua nga kombëtarja.

 

Ashtu siç ishte parashikuar kombëtarja shqiptare ju kundërpërgjigj si e barabartë kundërshtarit. Nje pjese e pare ku djemte e Rejes arritn ti benin balle furise se  kundershtarit ne 20 minutat e  para. Pas nje pjese te pare te mbyllur ne barzim 0 me 0 kuqezinjte arriten te organizohen ne pjesn e dyte.

 

Pasi arriten te neautralizonin gjithcka rasti i arte i tyre u shfaq ne min e 75 me Rei Manaj. Ishte pikerisht sulmuesi lushnjar i cili ne harkun kohe te 5 mintave mes minutave 80 -85 pati edhe dy raste te tjera  per te kaluar ne avantzh skudren tone, por edhe ne kete ndeshje u shfaq  ligji i pashkruar i futbollit “ po nuk shenove do te pesosh”.

 

Ne minuten e 90 ather kur mendohej se gjithcka do perfundonte ne barazim nje keqkuptim ne prapavije me  Smaljit dhe portierit Strakosha u shfrytzua nga Cenk Tosun i cili çoi topin ne rrjete.

 

Me kete fitore Turqia mban  vendin e pare se bashku me Francën qe shenoi ne Islande ndersa Shiperia mban vendin e kater me 9 pike.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *