Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiç e konsideron dialogun e ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara si themelin e bashkëpunimit ekonomike ne rajon.

 

Gjate një interviste për televizionin shtetëror, kreu i shtetit është ndalur edhe tek iniciativa për krijimin e Shengenit ballkanik dhe tek takimi I radhës qe do te ketë ne Ohër me kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe atë te Maqedonisë se veriut Zoran Zaev.

 

 

ALEKSANDAR VUÇIÇ

 


PRESIDENT I SERBISE

 

 

Përfaqësuesi Special për dialogun Kosovë-Serbi Richard Grenell ka një energji të jashtëzakonshme dhe ka ide për ngritjen e gjendjes ekonomike në të gjithë Ballkanin. Një gjë e tillë mund të jetë një bazë për negociata shumë më serioze edhe për marrëveshje. Ndaj është e rëndësishme që të bisedoj me Edi Ramën dhe Zoran Zaevin, në mënyrë që të krijohen raporte sa më të mira në rajon.

 

 

Tre liderët do të takohen në Ohër për te konkretizuar hapat e radhës për marrëveshjen e Shengenit ballkanik qe u nënshkruar ne Novi Sad pak dite me pare.

 

Nisma synon te lehtësoi bashkëpunimin ekonomik mes vendeve te rajonit duke hequr barrierat doganore dhe duke mundësuar lëvizjen e lire te njerëzve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *