Kryebashkiaku I Lezhës Fran Frrokaj ka reaguar në lidhje me vizitën e kryeministrit Rama në Torovicë I cili njoftoi nisjen e punimeve të rrugës për këtë zonë.

 

Frrokaj shprehet se shtrimi kësaj rruge nacionale ka qenë detyrim për të gjitha pushtetet.

 

Sipas Frrokajt asfaltimi I saj u bë I mundur vetëm si rezultat I merritës së banorëve të kësaj zone të cilët për asnjë minutë nuk u dorëzuan.

 

“Shtrimi i kësaj rruge nacionale ishte detyrim për të gjitha pushtetet, jo vetëm sot, por vjet, parvjet e më përpara, ndaj asfaltimi i saj, mbi të gjitha është meritë e banorëvë të cilët në asnjë moment nuk heshtën por kërkuan shtrimin e saj, njëherazi duke vuajtur pasojat e një segmenti që izoloi mijëra banorë për vite me radhë. Protestat banorëve përpara bashkisë, bllokimi i rrugës së Balldrenit ku unë kam qënë në mbështetjen Tuaj atë ditë së bashku më ish Prefektin Eduard Ndreca, protesta tjetër në Lezhë, ditën kur Rama vizitoi qytetin, kërkesat e njëpasnjëshme të Bashkisë Lezhë për rikonstruksionin e rrugës  Balldre-Bend dhe rehabilitimin e qendrës së Torovicës, si dhe shtrimi i kësaj çeshtjeje direkt drejtuar Kryeministrit për këtë rrugë në darkën e Qeverisë shtruar në Shëngjin, janë vetëm disa nga ato momente që dëshmojnë rrugën e vështirë për këtë rrugë.”

 

Duke iu drejtuar banorëve të Torovicës, kryebashkiaku Frrokaj shprehet se e vlerëson realizimin e rrugës nga qeveria duke theksuar se ka qenë dhe një zotim I tij në fushatën e 2015.

 

“Mbi të gjitha, ndjej kënaqësi dhe vlerësoj realizimin e këtij financimi kaq të domosdoshëm të Qeverisë dhe që i jep një tjetër rëndësi Torovicës, një ndër zonat me fushën më pjellore në të gjithë Ultësirën Veriperëndimore. Rruga e Torovicës ka qënë edhe premtim i imi, renditur si prioritet në të gjitha vitet që drejtoj bashkinë. Këtu sjell në vemendje zotimin tim, kur kam deklaruar në fushatën e vitit 2015 në qendër të zonës kur ju më votbesuat, se: ” Fran Frrokaj, nuk rikërkon votë tuajën nësë nuk bëhet rruga”. Sot,  kam kënaqësinë të shikoj kthimin në realitet të këtij investimi. Përpjekjet tona kanë qënë maksimale, qoftë me hartimin e projekteve të paraqitura pranë FSHZHV apo donatorëve të tjerë apo dhe me renditjen e prioriteteve të Bashkisë Lezhë, ku rruga e Torovicës ka qënë primare”

 

One thought on “Vizita e Ramës në Torovicë, reagon kryebashkiaku Fran Frrokaj

  1. Me lejoni tju bej nje kritike per imazhin qe prezanton lajmin,te njejtet banore qe protestojne ne Fier nuk mund te protestojne edhe ne Lezhe.Mendoj se eshte e drejte te thuhet.Faleminderit qe i lejoni komentet!

Leave a Reply

Your email address will not be published.