James O’Brien dhe Yuri Kim folën në një konferencë telefonike për gazetarët mbi vizitën e ndihmës sekretarit amerikan të shtetit në Shqipëri. Yuri Kim e përshkroi këtë vizitë të Blinken në Shqipëri si një mundësi për dikskutimin e të ardhmes së Ballkanit Perëndimor në BE.

Yuri Kim deklaroi se kjo vizitë vjen edhe si një formë falenderimi ndaj Shqipërisë për marrëdhëniet e ngushta me SHBA.

Blinken pritet te takohet me presidentin Begaj dhe kryeministrin Rama, deklaroi Yuri Kim ne informacionin që dha për gazetarët.

Ndihmës sekretari amerikan do të mbajë një takim tek piramida e Tiranës, si një simbol për mënyrën sesi ka ndryshuar Shqipëria me përparimin e demokracisë pasi më parë njihej si Koreja e Veritu të Europës, theksoi Kim./vizionplus.tv/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *