Disa njerëz vazhdojnë të mbahen peng nga terroristët në Vienë. Deri tani, të paktën shtatë qytetarëve u është marrë jeta dhe janë plagosur disa të tjerë. Mediat e huaja raportojnë se pengjet po mbahen në restorantin Akakiko, afër vendit ku u qëllua për herë të parë rreth orës 20:00 me kohën lokale, pranë sinagogës.

 

Sipas policisë, ka gjashtë skena të ndryshme krimi sepse ka patur të shtëna në gjashtë vende. Një nga autorët dyshohet të ketë hedhur veten në erë bashkë me një prej pengjeve.

 

Një officer policie gjithashtu raportohet të jetë qëlluar dhe plagosur rëndë. Edhe pse policia nuk e ka konfirmuar akoma natyrën e sulmit, thirrjet për qytetarët janë që të qëndrojnë larg qendrës së qytetit dhe transportit publik.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *