The Economist

Tre vjet më parë, kur Ebrahim Raisi fitoi presidencën në një zgjedhje që u cilësuan të manipuluara, disa iranianë menduan se ishte një hap për një pozicion më të madh. Ali Khamenei, udhëheqësi suprem i plakur, i sëmurë, nuk mendohej të kishte shumë kohë për të jetuar; kur të vdiste, Raisi me siguri do të synonte ta zëvendësonte. Por historia ka një ndjenjë ironie. Në vend që ta katapultonte atë në postin e lartë, fitorja e presidencës i kushtoi jetën Raisit.

Lexo edhe :

Related Posts

Më 19 maj ai po kthehej nga një vizitë në Azerbajxhanin fqinj, ku përuroi një digë në kufi. Autoritetet humbën kontaktin me helikopterin e tij në një rajon malor rreth 86 km në veri-lindje të Tabrizit. Në fillim ata këmbëngulën se nuk kishte arsye për alarm: helikopteri i presidentit kishte bërë një “ulje të vështirë”, megjithëse, në mënyrë konfuze, disa agjenci iraniane të lajmeve raportuan se ai udhëtoi për në Tabriz me makinë. Megjithatë, brenda pak orësh, ato raporte ishin fshirë dhe televizioni shtetëror filloi të transmetonte lutjet për presidentin. Në mëngjesin e 20 majit, media shtetërore konfirmoi se Raisi kishte vdekur, së bashku me ministrin e jashtëm, Hossein Amirabdollahian, i cili po udhëtonte me të njëjtin helikopter.

Në shumë mënyra, Raisi ka qenë një personazh: presidenti është në varësi të liderit suprem. Por vdekja e tij megjithatë do të tronditë politikën iraniane. Kjo do ta detyrojë regjimin të gjejë një president të ri në një moment të vështirë: vendi është i përfshirë në një luftë rajonale që përfshin veprime të drejtpërdrejta ushtarake nga Irani dhe nga rrjeti i tij i përfaqësuesve rajonalë. Kundërshtarët e Iranit, duke përfshirë Amerikën, Izraelin dhe Arabinë Saudite, po shqyrtojnë thellimin e lidhjeve të tyre të sigurisë në mënyrë që t’i kundërvihen Iranit. Ekonomia po fundoset dhe mund të goditet më tej nga shtrëngimi i sanksioneve amerikane. Dhe vdekja e Raisit gjithashtu mund të çojë në kaos luftën e afërt të Iranit, duke hequr një nga dy kandidatët kryesorë për postin e Khameneit.

Shumë është ende e paqartë, duke filluar nga arsyeja pse u rrëzua helikopteri i Raisit. Historia zyrtare deri tani është moti i keq. Shi dhe mjegull gjatë fluturimit, me dukshmëri që thuhet se ishte vetëm disa metra. Kushtet ishin mjaft të këqija sa punonjësit e shpëtimit nuk mund të fluturonin për të kërkuar presidentin, madje edhe dronët nuk mund të gjenin vendin e rrëzimit; Gjysmëhëna e Kuqe dërgoi ekipe të kërkimit në këmbë. Nëna Natyrë mund të jetë fajtore. Megjithatë, asgjë nuk është ashtu siç duket në politikën iraniane dhe shumë iranianë kanë filluar të spekulojnë për teori më të rënda. Raisi kishte një listë të gjatë armiqsh të brendshëm, nga të moderuarit që i ka margjinalizuar e deri te kolegët konservatorë që mendojnë se ai ka qenë një president i paaftë. Nuk është e paarsyeshme të pyesim veten nëse armiqtë vendas komplotuan për ta vrarë atë.

Nuk është për t’u habitur, disa iranianë gjithashtu kanë pyetur veten nëse Izraeli kishte një rol në rrëzimin e helikopterit. Dy armiqtë patën një përplasje muajin e kaluar, pasi Izraeli vrau një gjeneral iranian në Damask dhe Irani u hakmor me një breshëri prej më shumë se 300 raketash dhe dronësh që synonin Izraelin. Mossad, shërbimi spiun i Izraelit, ka një histori të gjatë të vrasjes së armiqve të tij, duke përfshirë Iranin, ku ka vrarë shkencëtarë të shquar bërthamorë. Por ka arsye të forta për të dyshuar në përfshirjen e Izraelit. Asnjëherë nuk ka shkuar aq larg sa të vrasë një kryetar shteti, një akt i qartë lufte që do të ftonte një përgjigje të ashpër iraniane. Do të ishte marrëzi të rrezikoheshin pasoja të tilla për të vrarë Raisin, një politikan thellësisht jopopullor, i cili në fakt nuk e ka fjalën e fundit në shumë nga vendimet më të rëndësishme politike të Iranit.

Pak iranianë do ta vajtojnë. Ata do ta kujtojnë atë si “gjyqtarin e varur”, një prokuror në Teheran që ndihmoi në dërgimin e mijëra të burgosurve politikë në trekëmbësh në vitin 1988. Dhe ata do të kujtojnë trajtimin e tij të paditur të ekonomisë – presidentin që e mbushi kabinetin e tij me ushtarakë dhe klerikë të cilët panë se riali humbi 55% të vlerës së tij në më pak se tre vjet.

Kushtetuta përcakton një proces të qartë për trashëgimi. Zgjedhjet e reja duhet të mbahen brenda 50 ditëve, me nënkryetarin, Muhammad Mokhber, që do të marrë presidencën deri atëherë. Ai njihet më shumë si aparatçik sesa një lojtar i fuqishëm. Këshilli i Gardës, një grup klerikësh dhe avokatësh, vendos se kush lejohet në fletëvotim. Para zgjedhjeve të fundit presidenciale, në 2021, ata skualifikuan qindra kandidatë të mundshëm; Nga shtatë të lejuarit për të kandiduar, vetëm  Raisi pati një mbështetje të besueshme për të fituar. Ndërsa regjimi nuk është i pëlqyer nga shumë iranianë, ka të ngjarë që ai të mund të shtypë çdo protestë publike që shpërthen rreth zgjedhjeve, siç ka bërë në të kaluarën.

Raisi kishte qenë një kandidat ideal me konsensus për një regjim fanatik. Askush nuk mund të vinte në dyshim kredencialet e tij të vijës së ashpër, por atij i mungonte një bazë e tij e pushtetit. Konservatorët fetarë kishin shpresuar ta përdornin atë për të çuar përpara interesat e tyre; po kështu edhe ushtarët e Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC). Nuk është e qartë se kush tjetër mund ta plotësojë atë rol. IRGC duket se është në ngritje politike: ndikimi i saj luftarak shpjegon sulmin e fundit dhe të paprecedentë të Iranit ndaj Izraelit. Megjithatë, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se do të dëshirojë të shihet se do të emërojë presidentin, pjesërisht sepse mbajtësi i atij pozicioni fajësohet nga publiku për pozitën e mjerueshme ekonomike të Iranit.

Pasuria më e rëndësishme, megjithatë, qëndron pak më tej në të ardhmen. Khamenei mbushi 85 vjeç muajin e kaluar. Në vitet e fundit iranianët kanë menduar se kishte vetëm dy kandidatë kryesorë për të marrë detyrën e tij pas vdekjes së tij. Njëri ishte djali i dytë i Khamenei-t, Mojtaba, i cili ka rrënjosur kredencialet e tij fetare vitet e fundit dhe është i përkushtuar për jetëgjatësinë e regjimit. Tjetri ishte Raisi. Ndonëse klerikët e tjerë përmenden si kandidat më të mundshëm, është e vështirë të imagjinohet që ata të fitojnë mbështetje të mjaftueshme.

Megjithatë, asnjëri nga kandidatët kryesorë nuk kishte një epërsi të dukshme: Raisi ishte jopopullor dhe Mojtaba do të përfaqësonte një transferim të trashëguar të pushtetit në një regjim që erdhi në pushtet duke përmbysur një monarki trashëgimore. Me vdekjen e Raisit, Mojtaba duket se ka një rrugë të qartë drejt postit të lartë. Ai do të mbështetej në IRGC për të përballuar çdo reagim të ashpër – dhe kjo, nga ana tjetër, mund të forconte rolin e IRGC-së brenda regjimit. Irani mund të evoluojë nga një regjim hibrid ushtarak dhe klerik në të qenit më shumë një regjim ushtarak. Kjo mund të nënkuptojë më pak konservatorizëm fetar në vend, por edhe më shumë antagonizëm jashtë vendit.

Për vite me radhë, forcat e vijës së ashpër ishin përpjekur të siguronin një vazhdimësi të qetë: ata vendosën Raisin si president dhe një grup konservatorësh në parlament. Tani ata do të duhet të gjejnë një president të ri në një njoftim të shkurtër dhe disa politikanë do të pyesin veten nëse politikanë të tjerë orkestruan rrëzimin e helikopterit për të çuar përpara interesat e tyre. Do të ketë ditë nervoze për regjimin. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *