Ushtria e Ukrainës konfirmoi sot tërheqjen e saj nga fshati lindor Lastotskine, duke thënë se masa do të ndihmonte në frenimin e avancimit të forcave ruse në perëndim.

Lastochkine ndodhet rreth dy kilometra në perëndim të qytetit Avdiivka, nga i cili forcat ukrainase u tërhoqën në mes të shkurtit.

“Njësitë e forcave të armatosura ukrainase u tërhoqën nga fshati Lastochkine për të organizuar mbrojtjen dhe për të parandaluar që armiku të avanconte më thellë në perëndim”, tha Dmytro Likhovii, një zëdhënës i ushtrisë së Ukrainës.

Ai shtoi se linjat e reja të mbrojtjes do të krijohen disa kilometra më në perëndim.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha në Telegram se kishte “çliruar” fshatin ndërsa trupat ruse vazhduan të përparonin në zonë, pas kapjes së Avdiivka.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të dielën se ishte jetike që Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë të qëndrojnë të bashkuar dhe theksoi se fitorja e Ukrainës varej nga mbështetja e vazhdueshme perëndimore ndërsa lufta hyri në vitin e saj të tretë. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *