Qytetarët ukrainas shihen teksa mbajnë radhë për të dhuruar gjak për ushtarët e plagosur pas sulmit rus.

 

“Kemi ushtarë të plagosur në spitale që kërkojnë gjak, bashkohuni dhe dhuroni gjakun tuaj”, ishte apeli i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky.

 

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha pak minuta më parë se Rusia është gati për bisedime me Ukrainën në Minsk, kryeqyteti i Bjellorusisë. Por ai tha se kjo do të sillte shpalljen e një “statusi neutral” të Ukrainës, i cili do të përfshinte çmilitarizimin dhe që Ukraina të përjashtojë mundësinë e anëtarësimit në NATO.

Leave a Reply

Your email address will not be published.