Ish ministri i Mjedisit, Lefter Koka i arrestuar për skandalin me inceneratorët do dalë përballë gjykatës më datë 2 janar.

 

Pas Apelimit të vendimit të shkallës së parë nga Koka, për masë sigurie më të butë Gjykata e Apelit ka caktuar edhe datën kur do zhvillohet seanca për caktimin e masës së sigurisë ndaj tij.

 

SPAK e akuzon Lefter Kokën për shpërdorim të detyrës, pastrim të parave dhe korrupsion. Ai është vënë nën hetim nga SPAK pas kallëzimit të bërë nga LSI për aferën e inceneratorëve.

 

Lefter Koka fitoi mandatin e deputetit të Durrësit nën siglën e PS në zgjedhjet e fundit të 25 prillit, por pak muaj më vonë hoqi dorë nga mandati. Ai ka mbajtur postin e ministrit të Mjedisit nga viti 2013-2017.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *