Qindra mijëra mbështetës të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan u mblodhën në një tubim paqësor ne Stamboll në shenjë kundërshtimi ndaj tentativës për grusht shteti që goditi vendin më 15 korrik. Përkrah kreut të shtetit është shfaqur kryeministri Jellderem, por dhe krerët e partive kryesore opozitare, asaj republikane dhe lideri i lëvizjes nacionaliste Bahçeli. Kjo pjesëmarrje masive dhe unitet ndërpartiak është një mbështetje për arrestimet dhe qëndrimet që Ankaraja zyrtare ka mbajtur në raport me lëvizjen Gylen, të cilën e bën përgjegjëse për kryengritjen. Në grushtin e shtetit humben jetën 270 civil, ushtare e police. Perëndimi ka kritikuar përgjigjen qe zyrtaret turq i kane dhëne kryengritësve, por dhe tentativës per te rikthyer dënimin me vdekje. Kjo proteste masive po mbahet nen masa të larta sigurie. Njësite speciale dhe policia po monitorojnë tubimin nga toka dhe ajri, ndërsa pranë tubimit ne Stamboll gjenden ambulancat dhe nje personel prej 700 infermieresh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *