Ziver Veizi, Aleks Nika, Faik Myrtaj dhe Hekuran Deda humben jeten 21 janarin e 2011-tes teksa protestonin ne bulevardin deshmoret e kombit.

 

Sot pas tete vjetesh familjaret e viktimave, kryeministri Rama dhe anëtare te tjere te qeverise bene homazhe perpara kryeministrise, si cdo 21 Janar.

 

Familjarët marshuan në heshtje ne bulevardin qendror në drejtim të pllakatave të vendosura në vendin ku u vranë protestuesit.

 

Ata vendosën lule ne vendet ku Zier Veizi, Aleks Nika, Faik Myrtaj dhe Hekuran Deda humben jeten per shkak te plumbave.

 

Por gjate ketyre homazheve nuk munguan dhe thirrjet kunder Edi Rames.

 

Edhe pse kane kaluar 8 vjet nga ngjarja e rende, familjaret e viktimave ende kerkojne drejtesi.

 

Më 21 janar 2011 në bulevardin dëshmoret e kombit, para selisë se kryeministrisë opozita protestoi për largimin e qeverise.

 

Por pak minuta pas fillimit të tubimit , nisen përplasjet mes demonstruesve dhe forcave të policisë. protestuesit qëlluan me gurë ndersa policia përdori gaz lotsjellës si dhe ujë me presion për te larguar turmën.

 

Përplasja vazhdoi për me shume se një ore ndersa forcat e gardës qëlluan edhe më arme.

 

Per pasoje demonstruesit humben jetën por asnjeri prej tyre nuk ndodhej brenda perimetrit te sigurise te selise se qeverise.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *