Një tërmet prej 5.7 ballësh ka goditur Rumaninë të martën, tha Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane.

 

 

Sipas ueb-faqes të kësaj qendre, lëkundjet e kanë pasur epiqendrën 73 kilometra në verilindje të Drobeta-Turnu Severin.

 

 

Thellësia e tërmetit ishte 10 kilometra nga sipërfaqja e tokës.

 

 

Dridhjet e tokës  janë ndierë edhe në Kosovë dhe Serbi.

 

 

Lëkundja në Rumani, vjen në kohën kur Turqia dhe Siria po përballen me pasojat e tërmeteve shkatërruese të 6 shkurtit që kanë marrë jetën e mbi 35.000 personave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *