Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë takime të njëpasnjëshme këtë të dielë me qëllim marrjen e masave për tërmetet në mënyrë që të evitohet çdo tragjedi e mundshme.

 

Pas mbledhjes së qeverisë që zhvilloi në mesnatë, Rama do të takohet në orën 10:00 me të gjithë prefektët në Ministrinë e Mbrojtjes.

 

Ndërkohë pas këtij takimi, kreu I qeverisë do të mbledh grupin parlamentar të Partisë Socialiste. Në këtë takim të pranishëm do të jenë edhe ministrat e krerët e bashkive.

 

Deri më tani si pasojë e tërmetit 5.8 ballë të shkallës Rihter, janë dëmtuar 105 qytetarë si dhe kanë pësuar dëmtime mbi 100 banesa, mes të cilave edhe pallate.

 

Dëmet më të shumta deri më tani rezultojnë në qytetin e Durrësit.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.