Një lëkundje e fortë e tokës është ndjerë rreth orës 13 e 45 të kësaj të premteje në Athinë.

Termeti ka qënë 5.3 ballë i shkalles richter. Pas pak çastesh një tjeter lëkundje 5.1 balle dhe me tej disa me te vogla qe kane shkundur te gjithe rajonin e Atikes.

Epiqëndra është regjistruar 23 kilometra në verilindje të kryeqytetit grek, ne zonen e Madras, e me thellësi 20 kilometer.

Mediat greke bëë të ditur se është sinjalizuar një bllokim I valëve telenonike për shumë minuta.

Raportohet se kryeqyteti grek është kapluar nga paniku dhe njerëzit kanë braktisur banesat dhe bizneset e tyre për të dalë në rrugë.

Ende nuk ka të dhëna për viktima apo dëme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *