Gjatë natës në Detin Mesdhe janë regjistruar lëkundje të forta tërmeti. Sipas EMSC, tërmeti ishte me magnitudë 6.2 të shkallës Rihter dhe me thellësi 10 kilometra.

Raportohet se lëkundjet janë ndjerë në Greqi, në Shqipiëri, në Maqedoninë e Veriut dhe në Malin e Zi. Ndërkohë, EMSC jep alarmin se për shkak të këtij tërmeti rrezikohet të krijohen cunami.

Nëse diçka e tillë ndodh, shtetet që do të prekeshin janë Greqia, Turqia dhe Libia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.